Türkiye'de yaşanan tarihi sıcak yazın ardından, dondurucu kışın habercisi ‘La Nina’ için meteoroloji uzmanlarından uyarılar geldi.

Türkiye, 2023 yazında rekor sıcaklık dalgalarıyla mücadele etti. 49,5 dereceye varan hava sıcaklıkları, yazın ne kadar aşırı geçtiğinin bir göstergesi. Ancak, meteoroloji uzmanlarına göre bu sadece başlangıç. Ekim ayının gelmesiyle birlikte, Türkiye şimdi de dondurucu soğukların eşiğinde.

Meteoroloji uzmanları, Türkiye'de kasım ayı itibarıyla kış mevsiminin tam anlamıyla başlayacağını öngörüyor. El-Nino kaynaklı sıcak hava dalgasının yerini alacak olan La-Nina, ülkeyi soğuk hava dalgalarıyla kaplayacak. Bu kışın özellikle bol kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

LA NİNA SOĞUKLARI NEDİR?

La Nina, Pasifik Okyanusu'nun ekvatoral bölgesindeki sıcaklık değişikliklerinden kaynaklanan karmaşık bir hava durumu modeli. Bu durum, Türkiye gibi uzak bölgelerde bile dolaylı etkilere neden olabilir. Pasifik'teki basınç sistemleri üzerindeki etkileri, Türkiye'nin hava durumunu da dolaylı yoldan etkiliyor.