Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, NTV’ye yaptığı açıklamada, emekli bayram ikramiyesi zammı konusunda çalışma yaptıklarını söyledi. Işıkhan, "Emeklilerin bayram ikramiyesinin artırılması talebi var, bu adımı atmaya hazırız" dedi.


BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?


Emekli bayram ikramiyesi ödemeleri, her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde yapılıyor. 2024 yılında Ramazan Bayramı’nın arefe günü 9 Nisan, Kurban Bayramı’nın arefe günü ise 15 Haziran olarak belirlendi.

Buna göre, emekli bayram ikramiyesi ödemeleri, Ramazan Bayramı için 9 Nisan’dan önce, Kurban Bayramı için ise 15 Haziran’dan önce yapılacak.


İKRAMİYE TUTARI NE OLACAK?


Emekli bayram ikramiyesi tutarı, 2023 yılında yapılan maaş zamları sonrasında artırılmıştı. Bayram ikramiyeleri, 1100 liradan 2 bin liraya yükseltilmişti. Böylelikle emeklilere, 2023 yılında Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 2 bin lira, toplamda 4 bin lira ikramiye ödemesi yapılmıştı.


Emekli bayram ikramiyesi zammı ile birlikte, 2024 yılında emeklilere verilecek ikramiye tutarının da artması bekleniyor. Bakan Işıkhan’ın açıklayacağı zam oranına göre, emekli bayram ikramiyesi tutarı belli olacak.

Kaynak: HURRİYET