HABER-  GÜNEŞ OCAĞA

İYİ Parti'den istifa eden bağımsız milletvekili Mehmet Salim Ensarioğlu, Kürt siyasetçi Leyla Zana'nın Duvar'a verdiği bir demeçte 2016'da bitirilen çözüm sürecine dair değerlendirmelerini ve Diyarbakır AK Parti aday tanıtım toplantısında demokrasi ve özgürlük mesajı veren AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala'nın sözlerini yapıcı bulduğunu ifade ederek, toplum tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Sosyal medya platformu twitter (X) üzerinden yaptığı açıklamada, Efkan Ala’nın Diyarbakır’da yaptığı çağrının ülke için oldukça kıymetli olduğuna dikkat çeken Ensarioğlu, "Seçimler üstü olan ve toplumsal çözülmeye yol açan sorunlarımızın sağduyu zemini yakalanarak tartışılması geleceğimize duyarlı olan tüm çevrelerin beklentisidir. Kronikleşen sorunlar üzerinden siyasi hesap yapan güç merkezlerine karşı toplumsal restorasyon ile cevap vermek yegane çözümdür. Seçimler gelip geçici ancak sorunlar veya çözümler kalıcıdır" dedi.

"SİYASET ÇÖZÜM ÜRETEN BİR PLATFORMDUR"

Siyasetin çözüm üreten bir platform olduğunu vurgulayan Ensarioğlu, şöyle devam etti:

"Siyaset; toplumun sorun yaratan değil çözüm üreten platformudur. Bundan dolayı siyasiler de sorunun değil çözümün kendisi olmalıdır. Bütün sorunlar, bütününün parçaları olduğu da unutulmamalıdır. Bugün ülkemizdeki enflasyonist ortam, gergin atmosferden çıkamayışımız ile doğrudan ilişkilidir. Tansiyon düşünce sermaye çevreleri için güvenli alanlar meydana gelecek ve bu doğrudan enflasyonu olumlu yönde etkileyecektir. Ezcümle; kronik hastalıklar tedavi edilmediğinde devamında yeni hastalıklar çıkardığı yaşam ile tecrübe edilmiştir."

"LEYLA ZANA'NIN AÇIKLAMASI KIYMETLİDİR"

Leyla Zana'nın Duvar'a verdiği demeçe de dikkat çeken Ensarioğlu, şunları söyledi: "Sayın Leyla Zana’nın günler önce basına yansıyan açıklamaları da aynı minvalde değerlendirildiği zaman oldukça kıymetlidir. Sayın Zana da Sayın Cumhurbaşkan’ın bir 4 yıl daha sürecek olan güçlü liderliği gerçeğine vurgu yaparak toplumda umut yaratan ifadeler beyan etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanın güçlü liderliği ile kronik hastalığı tedavi edebilecek donanıma ve güce sahip olduğu gerçeği yadsınamaz."

"ZANA VE EFKAN'IN AÇIKLAMALARINA SAHİP ÇIKILMALI"

Duyarlı kitlelerin Leyla Zana ve Efkan Ala'nın mesajların sahip çıkması gerektiğini dile getiren Ensarioğlu, "Siyaset; çözümler için sorumluluk alabilenlerin işidir, ticari amaçlar taşıyanların değil. Bundan dolayı geleceğimizin huzuru için sağduyu zemini yaratma girişimlerini desteklemek ile kalmayıp geçmişten bugüne olduğu gibi bugünden sonra da bu minvalde sorumluluk bilinci ile hareket ettiğim kamuoyunun takdirindedir. Bu sorumluluk bilincinden hareketle Sayın Efkan Ala ve Leyla Zana’nın yapıcı ifadelerinin duyarlı kitlelerin tarafından koşulsuz desteklenmesi gerektiğini buradan açıkyüreklilik ile ifade ediyorum" dedi.

Muhabir: GÜNEŞ OCAĞA