AK Parti Genel Merkezi'ndeki buluşmaya CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Namık Tan ile AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş da katıldı. Özel'i, partiye gelişinde Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş karşıladı. Özel, Erdoğan ile görüşmesi sonrası basın mensuplarına açıklama yapmadan AK Parti Genel Merkezi'nden ayrıldı. Görüşme 1 saat 35 dakika sürdü.

NELER GÖRÜŞÜLDÜ?

AK Parti Genel Merkezi'nde saat 16.00'da başlayan görüşmede ana gündem maddesi yeni anayasa oldu. Erdoğan, Irak dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, "CHP'nin de değişime destek verebileceği inancındayım" ifadelerini kullanmıştı. Özel'in çantasında ise anayasa dışında, borçları nedeniyle sıkıntı yaşayan yerel yönetimlerin gelir kaynaklarının artırılması yer aldı. Belediyelerin merkezi yönetimden onay bekleyen projeleri, hayat pahalılığı, emekli aylıkları ve atama bekleyen öğretmenler gündemindeki diğer başlıklar oldu. Kritik görüşme öncesi eski CHP genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu, Altan Öymen, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın ile telefonda görüşen Özel, Erdoğan'la yapacağı görüşmeye ilişkin görüş ve önerilerini aldı.


HANGİ HEDİYELER VERİLDİ?

Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan Özel, “Olumlu bir atmosferde gerçekleşti. Olumlu sonuçlar doğuracağına dair iyimserim. Önümüzdeki günlerde gelişmeleri takip edeceğim. Müzakere ve mücadeleyi birlikte yürüteceğiz” dedi. Öte yandan Sözcü’nün CHP kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, görüşmede oturma düzeni de gündeme geldi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, oturma düzenini doğru bulmadığını belirtti.

Erdoğan’ın bunun üzerine Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’a dönerek, “En kısa sürede CHP Genel Merkezi’ne ‘iade-i ziyarette bulunalım” dediği iddia edildi. Özel’in de bunun üzerine, CHP’ye yapılacak ziyaretten memnuniyet duyacaklarını belirttiği öğrenildi.

Özel, Erdoğan’a Paşabahçe’nin “Gururla” serisinden “Cumhuriyet Ateşi” isimli objeyi hediye etti. “Cumhuriyet Ateşi”, Mustafa Kemal Atatürk’ün genç Cumhuriyet’in Avrupa’ya gönderdiği öğrencilerden Sadi Irmak’a hitaben söylediği “Sizi birer kıvılcım olarak gönderiyoruz, gür alevler halinde geri dönmelisiniz” sözünden ilhamla oluşturulmuş bir eser olarak biliniyor. Özel, ayrıca yanında Manisa’daki Uluslararası Mesir Macunu Festivali’nden getirdiği mesir macunu hediye etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise Özel’e fincan takımı, çay ve bal hediye ettiği öğrenildi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ