Evde bakım maaşı, evinde hasta, engelli veya bakıma muhtaç bir yakını olan kişilere verilen önemli bir destek. Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda "Ağır Engelli" olduğunu belgelendirenlerin başvuru yapabildiği bu maaş, birçok kişinin hayatını kolaylaştırıyor. Peki, evde bakım maaşı almak için hangi şartlar aranıyor? Kimlere veriliyor ve başvuru süreci nasıl işliyor? İşte merak edilen tüm soruların yanıtları...
Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır, Şartlar Neler 1

KİMLER EVDE BAKIM PARASI ALABİLİR?

Evde bakım maaşı, üveyler de dahil olmak üzere, bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları, ana-babası, torunları, kardeşleri, eşinin akrabaları ve daha birçok yakını tarafından alınabilir. Kısacası, bakıma muhtaç olan engellinin bakımını üstlenen geniş bir aile çevresi bu maaştan yararlanabilir.
 

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Evde bakım maaşı almak için öncelikle Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda "Ağır Engelli" olduğunu belgelemek gerekmektedir. Ayrıca, engelli kişinin başkasının yardımı olmadan hayatını sürdüremeyecek durumda olması gerekir. Ekonomik olarak ise aile bireylerinin toplam geliri, evde yaşayan kişi sayısına bölündüğünde, kişi başına düşen gelir asgari ücretin 2/3'ünden az olmalıdır.
 

BAŞVURU İÇİN GEREKENLER BELGELER

Başvuru sürecinde, Engelli Sağlık Kurulu Raporu, engellinin 2 adet vesikalık fotoğrafı, SSK - Emekli Sandığı - Bağ-Kur kurumlarından alınacak gelir beyanı bilgileri gibi belgeler gerekmektedir. Anne-baba boşanmış ise boşanma kararı, bakımı yapacak kişinin dilekçesi ve engellinin vasisi varsa, vesayete ilişkin mahkeme kararı da sunulmalıdır. Ayrıca, Tapu Sicil Müdürlüğünden alınacak tapu kayıt bilgileri ve öğrenim durumu belgesi de başvuru belgeleri arasında yer alır.
Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır, Şartlar Neler 2

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

Güncel olarak, yüzde 50’nin üzerinde engeli bulunan ve bakıma muhtaç yaşlısına bakan kişilere verilen evde bakım maaşı, 7608,77 lira olarak ödenmektedir. Bu destek, birçok aile için önemli bir maddi katkı sağlamaktadır.

Kaynak: SÖZCÜ