Haber-Fuat BULUT

2021 ve 2022’deki fuarda devlet temsiliyeti bakan ve valilik düzeyinde olurken, bu yıl stant açmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi’ni yöneten Vali Ali İhsan Su ve diğer kayyumla yönetilen belediyelerin katılmaması dikkat çekmişti. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Türkiye’nin 20 ilinden 108 firma ve firma temsilcilerinin katıldığı fuara, ALZ Diyarbakır Fuarcılık A.Ş.’den davetiye gelmediğini bildirdi. Alınan bilgiye göre durumu “nezaket dışı davranış” olarak niteleyen Vali Su, fuar günkü programına Hani ilçesinde muhtarlarla toplantıyı aldı. Vali Su’nun fuara katılmayacağını öğrenen kaymakamlar da açılışa gitmedi.

ALZ Fuarcılık: Protokol yetkisi bizde değil

Konuyla ilgili gazetemize bilgi veren ALZ Fuarcılık Diyarbakır A.Ş Genel Müdürü Velat Ektirici, protokol ve açılış seramonisi yetkisinin 1 Ocak 2023 itibariyle Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’na geçtiğini, davet olayı ile ilgili şirketin herhangi bir yükümlülüğünün olmadığını söyledi.

Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde önceki gün açılan fuara, ALZ Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Alagöz, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Mustafa Fidan, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Şeyhmus Aslan, Duhok Ticaret Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Hamit Mecid Rebetki, Diyarbakır Ziraat Odaları Birliği Başkanı, Yenişehir Ziraat Odası Başkanı, kredi kooperatifleri, CHP’nin 2. Sıra Milletvekili Adayı Ali İhsan Merdanoğlu ve 3. Sıra Adayı Abdurrahman Ergin de katılmıştı.

Büyükşehir ve Yenişehir Belediyeleri’nin stant açmasına rağmen fuarda devlet protokolünün yer almamasına dikkat çeken gazetemiz Güneydoğu Ekspres, dün “Stant var temsiliyet yok” başlıklı manşetiyle çıkmıştı.