Hamas öncülüğünde Filistinli grupların saldırısı sonrasında İsrail ve Gazze'de ölü sayısı bin 200'ü aştı. Yaralı sayısı da 4 binin üzerinde. Savaş ilan eden İsrail, 300 bin yedek askeri göreve çağırırken, onlarca rehinenin belirsizliği de sürüyor.
İsrail ve Hamas öncülüğünde Filistinli grupların savaşı üçüncü gününe girdi. İsrail ve Gazze'de toplam ölü sayısı bin 200'ü aştı. 300 binden fazla İsrail askeri olası bir kara harekatına hazırlanmak üzere sınıra yığılmış durumda. İsrail ordusunun halen Filistinli savaşçılarla mücadele ettiği en az 7 bölge var. İsrail Gazze'yi her yönden vuran bir dizi hava saldırısı başlattı. Kuşatma altındaki Gazze'de hastaneler, yaralı sayısı ve İsrail'in hava saldırılarının boyutları karşısında bunalmış durumda. İsrail birlikleri Gazze Şeridi çevresindeki çölün kontrolünü yeniden ele geçirmeye ve insanları sınır bölgesinden tahliye etmeye çalışıyor. İsrail ordusu bugün yaptığı açıklamada, gece boyunca Gazze Şeridi'nde yüzlerce Hamas ve İslami Cihad hedefini vurduğunu ayrıca İsrail içinde Filistinli militanlar ile savaşmaya devam ettiği güney bölgesine dört muharebe tümeni gönderdiğini söyledi.

İsrail Ordusu: Gece boyunca 500'den fazla hedefi vurduk
İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) yaptığı açıklamada Gazze Şeridi'ndeki 500'den fazla Hamas ve İslami Cihad hedefinin gece boyunca vurulduğunu açıkladı. IAF savaş uçakları, helikopterler, uçaklar ve topçu birliklerinin hedefleri vurduğunu açıkladı. Yedi Hamas komuta merkezi ve bir İslami Cihad komuta merkezinin de vurulduğu belirtiliyor. İsrail'e sızma faaliyetlerini yönettiği iddia edilen üst düzey Hamas yetkilisi Ruhi Maşta'nın evi de vurulan yerler arasındaydı. İsrail ordusu Gazze'de şu ana kadar 1.000'den fazla hedefe saldırdı.

300 bin yedek asker görevlendirildi
İsrail medyası ülkenin yaklaşık 300 bin yedek askeri göreve çağırdığını söyledi. Bu şu ana kadarki en yüksek yedek asker görevlendirme sayısı. İsrail ordu sözcüsü Yarbay Jonathan Conricus daha önceki açıklamasında yaklaşık 100 bin yedek askerin göreve çağırıldığını söylemişti. Conricus, "Bizim görevimiz bu savaşın sonunda Hamas'ın İsrailli sivilleri tehdit edecek herhangi bir askeri kabiliyetinin kalmayacağından emin olmak ve buna ek olarak Hamas'ın Gazze Şeridi'ni yönetemeyeceğinden de emin olmamız gerekiyor" dedi.

İsrail Savunma Bakanı: Gazze'nin ödeyeceği bedel çok ağır olacak
İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ise Gazze Şeridi'ne düzenlenen hava saldırılarından büyük zarar gören Ofakim kasabasında yaptığı açıklamada "Gazze Şeridi'nin ödeyeceği bedel çok ağır olacak ve nesiller boyu gerçekliği değiştirecek" dedi.

Gazze'de 400'den fazla kişi öldü
İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 90'dan fazlası çocuk olmak üzere 493'e yükseldi. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada 2 bin 751 kişinin yaralandığı belirtildi.
Gazze'deki sağlık görevlileri İsrail'in iki eve düzenlediği iki hava saldırısında en az yedi Filistinlinin öldüğünü söyledi. İsrail uçakları çoğu kuzeydeki Beyt Hanun kasabasında olmak üzere onlarca hava saldırısı düzenledi. İsrail hava saldırıları pazar günü Gazze'deki konut bloklarını, tünelleri, bir camiyi ve Hamas yetkililerinin evlerini vurdu. Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde bir hava saldırısında evleri vurulan bir ailenin on dokuz üyesinin öldüğü duyuruldu.

Festivale saldırıda ölü sayısı 260'ya yükseldi
İsrail medyasının bildirdiğine göre, Filistinli militanların saldırısına uğrayan Gazze sınırı yakınındaki müzik festivalinde ölü sayısı 260'a yükseldi. Festivale katılan yaklaşık 30 kayıp İsrailli Pazar günü saklandıkları yerden çıktı. 

12 Taylandlı, 10 Nepalli ve birden fazla ABD'li öldürüldü
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü birkaç ABD'linin Hamas tarafından öldürüldüğünü doğruladı. Tayland, vatandaşlarından 12'sinin öldürüldüğünü ve 11'inin de kaçırıldığını söyledi. Nepal de yaptığı açıklamada Filistinli grupların saldırısının ardından İsrail'de en az 10 vatandaşının öldüğünü ve kabinesinin orada çalışan ve okuyan binlerce kişinin nasıl tahliye edileceğini görüşmek üzere acil bir toplantı yapacağını söyledi.