Çin resmi haber ajansı Şinhua, Katar'ın İsrail ve Hamas arasında hızlı bir esir değişimi anlaşmasına varılması için arabuluculuk yaptığını duyurdu. Hamas'tan bir kaynak Şinhua'ya yaptığı açıklamada Katar'ın Hamas'ın elindeki kadınları serbest bırakmasını, İsrail'in de karşılığında cezaevlerindeki Filistinli kadın mahkûmları serbest bırakmasını önerdiğini söyledi.

Habere göre ABD bu girişimi destekliyor ve Hamas da İsrail'de tutulan tüm Filistinli kadın mahkumların serbest bırakılması koşuluyla prensipte anlaşmaya vardığını ifade ediyor. Katar Dışişleri Bakanlığı Cumartesi günkü açıklamasında Filistin halkına karşı tırmanan şiddetin tek sorumlusunun İsrail olduğunu söylemişti. Açıklamada Katar'ın her iki tarafa da azami itidal çağrısında bulunmuş ve uluslararası toplumu "İsrail'in bu olayları Gazze'deki Filistinli sivillere karşı orantısız bir savaş başlatmak için bahane olarak kullanmasını engellemeye" çağırmıştı

130 İsraillinin esir alındığı iddiası

İsrail ordusu saldırıların ardından Gazze'ye düzenlediği saldırılarda yüzlerce Filistinli savaşçıyı öldürdüğünü ve onlarcasını da çatışmalarda esir aldığını açıklarken, Hamas ve İslami Cihad, İsrail içinden 130'dan fazla kişiyi esir alıp Gazze'ye getirdiklerini iddia etti. Üst düzey bir Hamas yetkilisi örgütün Gazze'de 100'den fazla kişiyi esir tuttuğunu söyledi. İslami Cihad da 30 İsrailliyi rehin aldığını açıklamıştı. Kaçırılanlar arasında askerler ve aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu siviller olduğu biliniyor. İsrail ordusu esir sayısının "önemli sayıda" olduğunu belirtiyor Carnegie Endowment for Israel'de kıdemli araştırmacı olan Aaron David Miller ise "Acımasız gerçek şu ki Hamas rehineleri İsrail'in misilleme eylemine, özellikle de büyük bir kara saldırısına karşı bir sigorta poliçesi olarak ve Filistinli mahkumlarla takas etmek için aldı" dedi. Tayland da 11 vatandaşının kaçırıldığını duyurmuştu.