İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 141 gündür aralıksız devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun son 24 saatte gerçekleştirdiği 8 saldırıda 92 kişinin hayatını kaybettiği, 123 kişinin yaralandığı bildirildi. İsrail'in 7 Ekim’den bu yana devam eden saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 29 bin 606’ya, yaralananların sayısının ise 69 bin 737’ye yükseldiği aktarıldı.

"Bu insanlık trajedisine artık göz yumamayız"

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından yapılan açıklamada, "Dünya izlerken Gazze'deki insanlar büyük tehlike altında. Tarifsiz acıların görüntüleri gelmeye devam ederken kimse 'bilmiyordum' diyemez. Bu insanlık trajedisine artık göz yumamayız" ifadeleri kullanıldı.

İsrail'e silah ihracatını durdurma çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese ise Gazze'deki savaşı sırasında İsrail'e silah göndermeye devam eden ülkelerin işlenen muhtemel “vahşet suçlarına” suç ortağı olabileceğini ifade etti. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Albanese, "BM uzmanları olarak çoğumuz ülkelere, Gazze'de kullanılabilecek silahların İsrail'e ihracatını durdurma çağrısında bulunuyoruz. Çünkü bu silahlar Uluslararası Adalet Divanı'nın Gazze hakkındaki geçici kararını ve muhtemelen Soykırım Sözleşmesini ihlal ediyor ve vahşet suçlarında suç ortaklığı anlamına gelebilir" ifadelerini kullandı.

BM uzmanları dün yayımladıkları raporda, "Silah ihracatına karışan devlet yetkilileri, Gazze'deki her türlü savaş suçuna, insanlığa karşı suça veya soykırım eylemine yardım ve yataklık etmekten bireysel şekilde cezai olarak sorumlu olabilir" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (İHA)