13 yaşındaki kızını yakan 'baba'yla ilgili korkunç detaylar

Urfa’da “berdel olmayı kabul etmediği” iddiasıyla babası tarafından diri diri yakılan 13 yaşındaki Amara Dwla, sessiz sedasız bir şekilde törenle toprağa verildi. Komşular, vahşi cinayeti Rûdaw’a anlattı.

Aslen Filistin asıllı olan Suriye vatandaşı Ahmet Muhammed Dwla, kızları Amara (13) ve Lamur Dwla (12) ile 4 ay önce Urfa’nın Sıhmaksut Mahallesi'nde 3176 Sokak'taki eve yerleşti.

İddialara göre inşaatlarda Ahmet Muhammed Dwla, kızı Amara'yı kendisine berdel yaparak evlendirmek istedi. Kızının buna karşı çıkmasına kızan Dwla, Amara'yı dövdükten sonra banyoda üzerine tiner dökerek ateşe verdi.

Bütün bedeni yanan Amara, kayıya kadar yetişip komşulardan yardım istedi. Yardıma koşan komşulardan Yaşar Kerpiç, kapının kilitli olduğunu gördü. Kerpiç, kapıyı kırarak içeri girdiğinde, küçük kızın yanmış bedeni ve evin içerisindeki kan izlerini gördü.

Rûdaw’a konuşan Kerpiç, şunları anlattı:

“Çekiç ve keserle kapıyı kırdım içeri girdim. Kız salonda yerde yatıyordu. Fakat yüzünden kim olduğu anlaşılmacak şekilde yanmıştı, kül olmuştu. Beni gördükten sonra hiç konuşmadı, sadece elini iki defa kaldırıp indirdi.”

Komşular, cani babanın, Amara’nın sesi duyulmasın diye yüksek sesle ilahi açtı, sonra ufak kızıyla evden kaçtı.

Komşu Semra Kerpiç, “Saat 10:00’da evden yüksek sesle Kur’an sesi geldi. Sesi o kadar yükseltmişti ki belli ki kimsenin içerideki sesi duymasını istemiyordu” dedi.

Komşu Fatma Doğan da, “O insan değil. Çocuklarımız korkuyor. Kızım 20 yaşında uyuyamıyor. Çığlık atıyor. Babam da böyle bir şey yapar mı diyor” diye konuştu.

Ağır yaralı şekilde hastaneye kaldırılan Amara, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Amara’dan geriye üzerinde oynadığı masa ve oyuncakları kaldı.

Polis, Ahmet Muhammed Dwla’yı gözaltına aldı. Emniyette yapılan sorgusunda suçunu kabul etmeyen Dwla, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, kızı Lamur Dwla ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koruması altına alındı.

13 yaşında hayattan koparılan Amara’nın cenazesi Yeni Asrı Mezarlığı’nda dün toprağa verildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol