‘Adaletin yolu Roboski’den geçer’

HABER MERKEZİ

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, 10 yıl önce 19'u çocuk 34 kişinin hayatını kaybettiği Roboski olayını anmak için Kayapınar ilçesindeki Rojava Parkı'nda açıklama yaptı.

Platformun Dönem Sözcüsü Mehmet Ceylan, "Burada olmamızın önemli bir sebebi var. Burası Roboski Parkı olarak yapıldı ama gelen kayyımlar bu parkın ismini değiştirdi ve anıtı yıktı. Kürtlerin kültürlerini yok etmeye yönelik saldırılar hiçbir zaman durmadı” dedi.

 Ardından konuşan DİSK Diyarbakır Bölge Temsilcisi Hasan Hayri Eroğlu, "Tarih tekerrürden ibarettir’ değimi halkımız için bir daha gündeme gelmiştir" dedi. Eroğlu, saldırıda hayatını kaybedenlerin katır sırtlarında taşınan bedenlerini anımsatarak, "Soruşturma dosyası askeri savcılığa gönderildi. Müfettişler görevlendirildi, komisyonlar kuruldu ve ne yazık ki bu tür dosyalarda her zaman şahit olduğumuz üzere gerçeğin üstü kalın bir sır perdesiyle örtüldü. 'Öldüler ama tazminatını da ödüyoruz’ denerek toplum vicdanında ağır tahribatlar yaratıldı" diye kaydetti.

Roboski Davası'nda ulusal ve uluslararası yargı mekanizmalarının "hukuka ve adalete sırt dönen" kararlar alarak mağdurların acısına katladığını belirten Eroğlu, "Ne yazık ki bu coğrafya geçmişten beri bitmek tükenmek bilmeyen acıların, kayıpların, faili meçhul cinayetlerin coğrafyası olmuştur. Çözümsüzlük politikaları, hukukun üstünlüğü, demokratik değerlerden uzaklaşma, cezasızlık politikaları ve geçmişle yüzleşmekten kaçınma büyük felaketlerin ve acıların yaşanmasına sebep olmuştur. Geçmişle yüzleşmenin kaçınılmaz olduğunu, hakikatin ortaya çıkarılmasındaki çözüm gücüne bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz. Eğer bu sağlanırsa, bir nebze olsun olayın mağdurlarının yaralarını sağaltır, toplumda adalet duygusu oluşur. Yetkililerden katliamdaki hakikatin ortaya çıkarılmasını olayın faillerinin tespit edilerek yargı önüne çıkarılmasını ve cezasızlık politikasının bir an evvel son bulmasını talep ediyoruz" çağrısı yaptı.

 ‘UNUTURSAK KALBİMİZ KURUSUN’

 DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı da, konuya dair Kayapınar ilçesindeki Rojava Parkı'nda açıklama yaptı. DEVA Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen konuştu. Ülsen, “İnsan ve hafıza, nisyan ile maluldür. Unutmak ve unutturmak üzerine bina edilen ve bize dayatılan bu gerçekliğin üstesinden, geçmişte yaşananları tekrar tekrar hatırlayarak ve hafızamızı diri tutarak geleceğiz” dedi.

Ülsen, "Gerçeğin üstünü kalın sis ve sır perdeleri ile örttüler. Faili meçhullerden cezasızlık politikalarına, insan hakları ihlallerinden hakikatlerin üzerinin örtülmesine kadar her şeyi bu katliam özelinde bulabilirsiniz. Bütün bir memleket olarak ‘Geçmişle yüzleşmek’ gibi koca bir derdimiz var. Özellikle helalleşme meselesinin konuşulduğu bu zamanda biz de buradan tüm Türkiye kamuoyuna sesleniyoruz; Sözde değil özde bir helalleşme yaşanacaksa, helalleşmeye Roboski katliamını aydınlatarak ve faillerini ortaya çıkararak başlayın" çağrısı yaptı.

 Açıklama, oturma eyleminin ardından son buldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol