‘Diyarbakır halkı karpuz alamıyor’

DİYARBAKIR -Tadı ve görüntüsüyle herkes tarafından sevilen, yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan Diyarbakır karpuzunun hasadı her yıl Temmuz ayında yapılıyor. İran’dan Diyarbakır'a getirilen karpuzlar seyyar satıcılar tarafından tezgahlarda gezdirilmeye başlandı. Diyarbakır kenti ile simgeleşen karpuzlar, tezgahlardaki yerini alarak adeta görsel bir şölen sunsa da, karpuzlar halk tarafından ne alınabiliyor ne de tadılabiliyor.

 Kilosu 7,5 TL ve ağırlıkları en az 10 kilo olan karpuzlar cep yakıyor. Ellerindeki karpuzları satamayan seyyar satıcılar, çareyi karpuzları dilimlemekte bulsa da her bir dilimi en az 20 TL’ye denk gelen karpuzlara rehavet yok denilecek kadar az. Dilimlenip streçlenerektezgahlara bırakılan karpuzlar halka görsel bir şölen sunma dışında hiçbir etkisi yok.

 Karpuzu bu kadar pahalı gören birçok yurttaş, tezgah yanlarından geçerken gözlerini alamadan da geçemiyor. Birçok yurttaş, karpuzun pahalılığına “Diyarbakır’da halk karpuz alamıyor, bizi bu hale getirenler utansın” şeklinde tepkilerini dile getirmekten çekinmiyor. (AJANSLAR) 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol