banner9

‘Erişim engeli kaldırılsın’

Haber Fuat Bulut

Güneydoğu Ekspres - Diyarbakır - Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 136 haber sitesine getirdiği erişim engeli kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Engellemeyi "sansür" olarak değerlendiren Oral, "Jandarma Genel Komutanlığı’nın talebi üzerine Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği 136 haber sitesine, onların tweet ve facebook paylaşımına erişim engeli koydu. 'Suç işlenmesinin engellenmesi' diye bir gerekçeye dayandırılan bu kararın hukukta hiçbir yeri yoktur" iddiasında bulundu.

Ortada işlenen bir suçun olmadığını öne süren Oral, şöyle devam etti: "Söz konusu karar adalet duygusundan ziyade hesaplaşma duygusunu akıllara getirmektedir. Ortada işlenen bir suç yoktur, suç teşkil eden bir haber, içerik veya paylaşım yoktur. Ancak binlerce insanın takip ettiği Bianet gibi haber siteleri de dahil olmak üzere engel kararı verilmiştir."

 'Engelleme kaldırılmalıdır'

 Hiçbir haber mecrasının söz konusu şekilde cezalandırılamayacağını öne süren Oral, açıklamasına şu ifadelerde bulundu: "19 yıldır halka doğru haberi ulaştırmaya çalışan Bianet başta olmak üzere kamuoyunu bilgilendirme amacı taşıyan hiçbir haber mecrası bu şekilde cezalandırılamaz. Bu yüzden derhal engelleme kararı kaldırılmalıdır. Basın özgürlüğünün bir ülkenin sosyal ve ekonomik gelişiminin temellerinden bir tanesi olduğunu düşünürsek bu kararı verenler ülkeye de ciddi zarar vermektedir. Kurulduğu günden bu yana gazetecilerin mesleki haklarını korumayı ve ifade özgürlüklerine sahip çıkmayı ilke haline getiren Türkiye Gazeteciler Sendikası, bu karara karşı her türlü meşru ve hukuki mücadeleyi yürütecektir. Basın özgürlüğünün birilerinin iki dudağının arasında olmadığını herkesin çok iyi bilmesi gerekmektedir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol