Ferda Cemiloğlu’nun vefatı iş camiasını yasa boğdu

Haber/Fuat BULUT

Alınan bilgiye göre 4 yıl önce kolon kanserine yakalanan Ferda Cemiloğlu, tetkikler için geçen hafta İstanbul’da özel bir hastaneye yatırıldı. Dün sabah biyopsi için ameliyata alınan Cemiloğlu, yaşanan iç kanama sonucu hayatını kaybetti.

Reşit Cemiloğlu, ablası Ferda Cemiloğlu’nun cenazesinin Diyarbakır ya da İstanbul’da defnedileceğini belirterek, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle taziye kurmayacaklarını söyledi.

Cemiloğlu’nun vefatı, bölge iş camiasını yasa boğdu. DTSO Kadın Meclisi, yayınladığı mesajda, “Yönetim Kurulu üyemiz Diyarbakır’ın değerli iş insanı ve birçok kadın çalışmalarında değerli emekleri olan kıymetlimiz Ferda Cemiloğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve Diyarbakır’a başsağlığı diliyoruz” ifadesini kullandı.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD), kurucuları ve 3. dönem başkanları olan Ferda Cemiloğlu için Twitter’dan şu mesajı paylaştı: “Kürt İş İnsanı Ferda Cemiloğlu’nu, sevgili Ferda ablamızı zamansız kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Daima yol gösterenimizdi. Verdiği ışık yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.”

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) sosyal medya hesabı Twitter’dan Cemiloğlu için paylaşımda bulundu. Paylaşımda şu ifadeler yer aldı: “Diyarbakır iş insanlarından ve DTSO Kadın Meclisi Yk. üyemiz Ferda Cemiloğlu hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye Allah’tan rahmet ailesi ve iş camiasına başsağlığı diliyoruz .”

Ferda Cemiloğlu kimdir?

Diyarbakır’ın köklü ailelerinden Cemil Paşa’nın torunu olan Ferda Cemiloğlu, ailesinin Şeyh Said isyanından sonra Suriye’ye göç etmesinin ardından 12 Mart 1951 yılında Şam’da doğdu.

7 yaşına kadar Şam’da yaşayan Cemiloğlu’nun ailesi daha sonra Rojava’nın Dirbesiye ilçesine yerleşti fakat o, ilk ve ortaokulu Şam’da okudu. Suriye’de Baas Partisi tarafından çıkarılan İskan Kanunun ardından Kürtlerin mal varlığına el konulması ve kötüleşen koşullar üzerine ailesi 1967’de Diyarbakır’a göç etti.

Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi’nde öğrenimine devam eden Cemiloğlu daha sonra Ankara’ya yerleşti, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu, ABD’de biyoloji doktorası yaptı.

1978’de evlenen Ferda Cemiloğlu, 1980’li yıllardan itibaren kadın hareketi içerisinde yer aldı, Ankara’da Kadın Dayanışma Vakfı yönetimine seçildi. Şiddete uğrayan kadınlar için çalıştı. 2000’li yıllarda Van’da Sığınmacılar ve Göçmenler Derneği’nin Başkanlığını yaptı. Cemiloğlu, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER), Kadın Dayanışma Vakfı ve Toplumsal Sorunları Araştırma Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarının kuruculuğunu yaptı.

Tıgris İnşaat Şirketine ortak olan Cemiloğlu, Kürdistan Bölgesi’ne yerleştikten sonra çeşitli projelere imza attı. 2017’de Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği’nin (DOGÜNKAD) 3. Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa seçildi. Diyarbakır’da Metis Grup’un Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı.

Ferda Cemiloğlu, Kürtçe, Türkçe, Arapça, İngilizce, Fransızca ve orta derecede Farsça biliyordu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol