HDP'li Yıldırım ve DBP'li Yüksek “Kırmızı kategoriye” alındı

İçişleri Bakanlığı’nın “Terör suçlarının ortaya çıkarılmasına veya delillerin ele geçirilmesine ya da suç faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara verilecek ödül hakkında yönetmeliği uyarınca hazırlanan listede, PKK, IŞİD, DHKP-C, FETÖ gibi örgütlerin mensupları ye alıyor. VOA’nın haberine göre; listenin en çok arananları kapsayan kırmızı listesine bu kez iki siyasetçi eklendi.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK ana davasında yargılanan Yıldırım ve Yüksek’in haklarında yakalama kararı çıkartılmıştı.  5 yıl tutuklu yargılandıktan sonra 2014'te tahliye edilen Yıldırım, 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde HDP'den milletvekili seçilmişti.

Eski DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek de KCK ana davasında 2. Ağır Ceza Mahkemesince 21 yıl, 5. Ağır Ceza Mahkemesince de 8 yıl 9 ay olmak üzere toplam 29 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası almıştı.

HDP’den tepki: Gündem değiştirmeye çalışıyorlar

Karara ilişkin VOA’ya konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, Yıldırım ve Yüksek’in siyasetçi olduğunu söyledi. Karara şaşırmadıklarını söyleyen Günay “Kürde Demokratik siyaset kanallarını kapatanlar, partimizin ve HDP bileşeni diğer partilerin eş başkanlarını muhalif çalışmalarından dolayı yargılayıp hapse atanların ve partimizi kapatmak isteyenlerin böylesi ipe sapa gelmez kararlar vermesi şaşırtmıyor bizi” dedi.

(Kaynak: VOA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol