Sağlık emekçileri: Maaşlar emeğimizi karşılamıyor

Amed Sağlık Platformu, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarına dair Dicle Üniversitesi Hastanesi binası önünde açıklama yaptı. Sağlıkçılar, "Vazgeçmiyoruz, oyalama değil hakkımız olanı istiyoruz" pankartı açtı.

 Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın hekimler için verdiği "zam müjdesini" işaret ederek, söz konusu "müjdeye" dair herhangi bir adım atılmadığını söyledi. Ekonomik kriz, enflasyon, açlık sınırı ve yoksulluğa değinen Turan, "Bu şartlarda sağlık emekçileri olarak geçinemiyoruz, emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Bu zorlu çalışma koşullarında adeta emeğimiz yok sayılıyor" dedi. Aralık 2021'de yaptıkları grevlerin "uyarı" olduğuna dikkati çeken Turan, aldıkları maaşların verdikleri emeklerini karşılamadığını ifade etti. 

 SAĞLIK METALAŞTI

 Turan, şunları söyledi: "Bugün geldiğimiz nokta, uzun yıllardır sağlıkta adım adım yaratılan çöküşün bir sonucudur. Konu salt bir zam meselesi değildir. Mesele sağlığa 5 dakikada üretilebilecek bir meta olarak bakılan sistemdedir. Mesele, mesleki değerlerimizin yok sayılması, bilimin değil ekonomik çıkarların ön plana koyulması, mesleğimizin önemini görmezden gelen anlayıştır."

 TALEPLER

 "Emek Bizim Söz Bizim" şiarıyla başlattıkları mücadelelerinde vazgeçmeyeceklerini belirten Turan, şu talepleri sıraladı:

 "* Ekonomik ve özlük haklarımızla ilgili yeni yasa tasarısının en kısa zamanda meclise sunulmasını istiyoruz.

 * Ücretlerimize gerçek enflasyon ve yapılan zamların üzerinde zam istiyoruz.

 * Döner sermaye veya performans değil; emekliliğimize yansıyan, insanca yaşayacağımız tek ücret istiyoruz.

 * 3 bin 600’dan başlayıp 7 bin 200’e kadar kademeli olarak ek gösterge ve yılda 120 gün yıpranma payı istiyoruz.

 * Kovid-19’un meslek hastalığı sayılmasını istiyoruz.

 * Sağlıkta yeni bir şiddeti önleme yasası istiyoruz."

 Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya ise, haklarından vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi. Yerlikaya, taleplerinin açık ve net olduğuna işaret ederek, "Halkın daha iyi bir sağlık alması için bu talepleri yinelemeye devam edeceğiz. Taleplerimiz halkın sağlık talepleriyle iç içedir. Sağlık emekçilerinin insanca yaşayacağı düzenlemenin yapılması için her yerde mücadele etmeye devam edeceğiz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol