UCİM'in ünlülerle çekilen kamu spotu yayında

Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA II) altındaki Sivil Toplum Destek Programı III-  kapsamında “Güçlü UCİM, Güçlü Çocuklar” projesi yürütüldü. Proje kapsamında 16 ismin yer aldığı kamu spotları hazırlandı. Hazırlanan kamu spotları, televizyonlarda ve UCİM sosyal medya hesaplarında yayınlandı.

Alara Bozbey, Aslı Bekiroğlu, Aslı Melisa Uzun, Bahar Şahin, Burcu Binici, Ece Begüm Yücetan, Esra Kızıldoğan, Esra Ruşan, Fatma Toptaş, Hazal Türesan, Janset Pacal, Naz Çağla Irmak, Semiha Bezek, Sevtap Özaltun, Tuğrul Tülek, Yıldız Çağrı Atiksoy’un bulunduğu toplam 16 sanatçının katılımıyla çekilen kamu spotları, #ÇocuklarınSesiBizOlalım #GüçlüUcimGüçlüÇocuklar etiketleri ile sosyal medyada yerini aldı.

45 saniyelik iki videodan oluşan kamu spotları, çocukların yaşayabileceği her türlü ihmal ve istismara karşı ebeveynlerin, öğretmenlerin ve tüm yetişkinlerin farkındalıklarını artırırken, çocukları gözlemlemenin önemli olduğunu, şüphe uyandıran bir durum karşısında ise yetkililere veya UCİM ihbar hattına danışabileceklerine dikkat çekti.

UCIM’in “Güçlü Ucim, Güçlü Çocuklar” projesinde eğitimlerin yanı sıra kısa film ve belgesel çalışmaları, RTÜK ile bir çalıştay yapılması, sosyal medya üzerinden farkındalık çalışmaları gerçekleştirilmesi gibi bir dizi farklı aktiviteler de yer alıyor.

Türkiye’de 65 ilde, yaklaşık 75.000 gönüllü ile faaliyet gösteren UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği tarafından proje kapsamında eğitimler, videolar, belgesel film, sivil toplum - kamu işbirlikleri ve farkındalık çalışmaları gerçekleştirdi. Tüm bunların yanı sıra, yalnız Türkiye'de değil dünyada ilk kez farklı bir yöntemle, Bedensel Söz Hakkım Eğitimi için lego parçalarından oluşan bir eğitim kiti hazırlamak üzere; psikologlar ve eğitimcilerden oluşan bir komite bir araya geldi. Aynı zamanda Çağdaş Drama Derneği işbirliğinde farklı yaş gruplarındaki çocuklara yaratıcı drama yöntemi ile aynı eğitim aktarıldı. Türkiye çapında pek çok ili kapsayan eğitimler gerçekleştirildi. Proje kapsamında ayrıca RTÜK’le de işbirliği yapılarak medyanın çocuklar üzerindeki etkisine dikkat çekildi ve çocuk hak ihlallerine vurgu yapılan çalıştayda bir araya gelindi.

(HABER MERKEZİ)

Anahtar Kelimeler:
UCİM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol