Haber-Güneş OCAĞA 

23. düzenlenen Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin Olağanüstü Genel Kurulu Seçimleri gerçekleşti.

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir İlçesi'ndeki Sümerpark’ta bulunan GGC yerleşkesinde düzenlene kurula  Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Gökhan Durmuş, Gicle Fırat Gazeteciler Derneği Eş Başkanı Serdar Altan ve dernek üyeleri katıldı.

IMG-20231111-WA0006

Açılış konuşmasını yapan TGS Başkanı Gökhan Durmuş, "Hemen her gün gazetecilerin gözaltına alınmasıyla uyanıyoruz. Bu gözaltıların bitmesi ve gazetecilerin özgürce çalışmasını istiyoruz" dedi.

GGC Başkan Adayı Felat Bozarslan ise, "Demokratik bir çağrıya yeterli imzalar topladık ve Olağanüstü Genel Kurulu gerçekleştirdik. Öncelikle Olağanüstü Kurulu'nun gerçekleştirme amacımız, çalışmayan gazeteciler için Avrupa'dan proje alma çabasının gösterilmemesidir" dedi.

IMG-20231111-WA0019

GGC Başkan Adayı Mücahit Ceylan de, "Bilindiği üzere arkadaşların talebiyle Olağanüstü bir genel kurul seçimlerini gerçekleştirdik. Yönetime geldikten sonra kimseyi ötekileştirmedik. Tüm gazetecilerin kendini buraya ait hissettiği çerçevede yaklaşım gösterdik ve çalışma yaptık. Üye sayımızı 320'ye çıkardık. Bölge olillerinden birçok arkadaşı üye yaprak aramıza aldık. Bölgelerde temsiliyetler açacağız. Böylelikle de Cemiyetin, bölge cemiyeti kimliğine kavuşacak. Sorunlarımız her ne olsun gazeteciler olarak kenetlenmemiz lazım" diye konuştu.

Konuşmaların ardından iki listeyle gidilen seçimde, yeni başkan ve yönetim kurulunun seçilmesi için cemiyet üyeleri oy kullandı.

Oylama işlemi bittikten sonra açılan sandıktan 248 oy çıktı. Mücahit Ceylan 120 oy alırken, Felat Bozarslan ise 123  oy alarak seçimin galibi oldu.