Havaların ısınmasıyla birlikte göçerlerin zorlu yolculuğu başladı. Hayvanları için zengin otlak alanlar arayan Siirtli göçerler göç etmeye başladı. Siirtli birçok göçer ilk durağı Şırnak kırsalındaki Besta Bölgesi. Koçerler, buradan da Herekol'e doğru yola çıkacak. Besta Bölgesi'nde bulunan yaylalarda derme çatma çadırlarda konaklayan göçerler, güne saat 05.00 başlıyor. Göçerler için günün ilk işi, önceki günler hazırlanan peynir ve sütü eşek sırtına yükleyerek alıcılara ulaştırmak. Yaklaşık iki saatlik yürüyüş ardından peynir ve süt ürünleri, Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Sarıyaprak köyündeki alıcılara teslim ediliyor. Koçerler daha sonra geri dönerek, günlük işlerine koyuluyor.

 KOÇERLERİN GÜNLÜK RUTİNİ

 Koçerlerden Mahmut Kaptan, geçimlerini sağlamak için yaptıkları işin bir hayli zorlu olduğunu anlattı. Gün içinde 2 defa hayvanları sağdıklarını belirten Kaptan, sağım işi bittikten sonra saat 22.00’a kadar hayvanları dağlarda otlattıklarını ifade etti. 2 saatlik dinlenmenin ardından gece 01.00’de hayvanları yeniden otlatmaya götürdüklerini ifade eden Kaptan, diğer günler de aynı işleri rutin bir şekilde yaptıklarını ifade etti. Yaklaşık 7 bin koyun olduğunu ve günlük 300 kilogram peynir elde ettiklerini aktaran Kaptan, peyniri alıcılara ulaştırma sırasında da kimi zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Kaptan, engebeli yollar nedeniyle peynire de birçok zaman fire verdiklerini kaydetti.

KOLEKTİF YAŞAM

 Kaptan, birilerinin koyunları tuttuğu, birilerinin hayvan sağdığı, birilerinin sütü topladığı, birilerinin hayvanları otlattığı ve birilerinin yemek yaptığı göçerliğin "kolektif bir yaşam" olduğunu söyledi. "Koçerliği anlatmaya sayfalar yetmez" diyen Kaptan, "Bir birimize yardımcı olmazsak bu iş yürümez. Hepimizin işi belli, birbirimize bağlıyız. Beraber başlıyoruz, beraber bitiriyoruz. Beraber başlamazsak, birbirimize yardımcı olmazsak bu iş bitmez" diye konuştu.

 'HER YIL BAŞKA BİR YERE GÖÇ EDİYORUZ'

 Koçerliğin çok zor olduğunu söyleyen Fatma Kaptan ise, bir kadın olarak çok zorlandığını belirtti. Sabah erken saatlerde kalkarak peynirleri hazırladıklarını, koyun sağdıklarını, çobanlara yemek yaptıklarını anlatan Kaptan, özellikle kış aylarının kendileri için zorlu geçtiğini ifade etti. 25 yıldır göçer olarak hayvancılıkla uğraştığını aktaran Kaptan, her yıl başka bir yere göç ettiklerini söyledi. Kaptan, zor olmasına rağmen göçerliği sevdiğini vurguladı.

Kaynak: MA