Siirt’te yaşanan göçükte yaşamını yitiren maden işçisi Orhan Gültekin, kentte toprağa verildi. Mühendisler Zekayi Can Çalık ve Emre Gökduman’ın cenazeleri ise memleketlerine gönderildi. 

Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde  bulunan maden ocağında gece saat 01.25 sıralarında eksi 350 kotta meydana gelen göçük sonucu 2'si mühendis 1'i işçi 3 kişi hayatını kaybetti, 2 işçi de yaralandı.

Göçükten yaralı kurtulan işçiler ambulansla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılırken, yaşamını yitirenlerin Giresun nüfusuna kayıtlı maden mühendisi Zekayi Can Çalık (32), İzmir nüfusuna kayıtlı maden mühendisi Emre Gökduman (24) ile Siirt nüfusuna kayıtlı maden işçisi Orhan Gültekin (26) olduğu belirlendi. 

3 kişi gözaltında 

Şirvan Cumhuriyet Başsavcılığı’nca olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında maden mühendisi Y.K, iş güvenliği uzmanı A.T. ve daimi nezaretçi D.A. gözaltına alındı. 

Faaliyeti durduruldu

Şüphelilerin jandarmadaki işlemleri devam ederken, Şirvan Cumhuriyet Savcısı beraberinde maden mühendisi, jeoloji mühendisi ve iş güvenliği uzmanlarından oluşan bilirkişi heyeti ile göçüğün yaşandığı maden ocağında inceleme yaptı. Yapılan inceleme sonrasında maden ocağının faaliyeti geçici olarak durduruldu.

Ağıtlar yakıldı 

Göçükte hayatını kaybeden evli ve 2 çocuk babası maden işçisi Orhan Gültekin'in cenazesi, otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi. Gültekin için düzenlenen cenaze törenine ailesi, yakınları ve madenci arkadaşları katıldı. Kılınan cenaze namazının ardından Gültekin’in naaşı Zevye Mezarlığı’na defnedildi. Defin işlemleri sırasında ailesi ağıtlar yaktı.

Göçükte yaşamını yitiren mühendislerden Zekayi Can Çalık’ın cenazesi memleketi Giresun’a, Emre Gökduman’in cenazesi ise İzmir’e gönderildi. (MA)

Editör: Beritan KAYA