banner5

2 sağlıkçı şiddete maruz kaldı

Haber Güneş Ocağa

Güneydoğu Ekspres - Diyarbakır Sağlık Platformu, Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde 2 sağlıkçının, şiddete uğramasını protesto etti.

Diyarbakır Sağlık Platformu, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete ilişkin Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi önünde açıklama yaptı.

“Artık yeter şiddet varsa hizmet yok” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, “Sağlıkta şiddet yasası çıksın”, “Sağlıkta dönüşüm şiddete son”, “Êdî Bese” dövizleri yer aldı.

Açıklamaya platform bileşeni SES Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Tabip Odası, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, Sosyal Hizmetler Uzmanları Derneği Diyarbakır Şubesi, Mezopotamya Psikologlar İnisiyatifi yöneticileri ve üyeleri katıldı. Açıklamada sık sık “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganı atıldı.

 Acil serviste şiddet

 SES Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, sağlıkta şiddetin artarak devam ettiğini belirterek, yaşanan sorunların kaynağının sağlık alanında uygulanan politikalar olduğuna işaret etti.

6 Mart’ta Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Acil Servis’inde sağlıkçılar Umut Yanık ve Reyhan Güneş’in hasta yakını tarafından darp edildiği, sonrasında aynı hasta yakını tarafından “Benim kim olduğumu biliyor musunuz” tehditlerine maruz kaldığını aktaran Güldiken, “Arkadaşlarımız daha sonraki günlerde bir Diyarbakır milletvekilinin danışmanı ve İl Sağlık Müdürlüğü’nden bir yetkili tarafından aranmış ve uzlaşmaları istenmiştir. Uzlaşma, böyle olmaz. Şiddeti önlemek için taleplerimiz ve önerilerimiz dikkate alınırsa, zaten bu olaylar da yaşanmayacaktır. Arkadaşlarımız asla yalnız değildir, bu sürecin hukuksal olarak da takipçisi olacağız” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol