Çevre Ajansı düzenlemesi Meclis’te kabul edildi

Çevre Ajansı’nın kurulmasını içeren 35 maddelik “Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ” Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 Ajans, bakanlıkça belirlenen çevre strateji ve politikaları doğrultusunda depozito yönetim sistemini kuracak ya da kurduracak. İlgili tarafların depozito yönetim sistemine dahil olmasını sağlayacak Ajans, depozito bedeli, ücret, teminat ve iadeleri alacak. Depozito uygulamasına tabi tutulan ürünlere yönelik depozito yönetim sistemi altyapısını oluşturacak. Ajans, geri kazanılabilir ürünlerin kullanımları sonrası ekonomiye kazandırılmasına ve geri kazanılabilir atıkların yönetimine ilişkin faaliyetlere katkı sağlayacak. Kanunla Çevre ve Şehircilik Bakanı’nca 3 yıl süreyle görevlendirilecek Türkiye Çevre Ajansı’nın Yönetim Kurulu 7 üyeden oluşacak.

 Plastik poşetleri ücretsiz verenlere ceza

 Yasal düzenleme içinde birçok yeni düzenleme var. Düzenlemeye göre, plastik poşetleri ücretsiz verdiği veya usul ve esaslara aykırı olarak plastik poşet verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 15,16 lira para cezası uygulanacak.

 Ambalaj atıklarının geri dönüşüm kapasitesi artırılacak. Çevreyi kirletenlere bin lira para cezası verilecek. Akaryakıt istasyonları ve dolum tesislerinin denetimleri artırılacak. Motor yağı değişimleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen işletmelerce yapılacak. Dere yataklarından izinsiz kum çekenlere 300 bin liraya kadar para cezası verilecek. Kapalı koylarda ve sit alanlarında balık çiftliği kuranlara 100 bin lira ceza kesilecek.

 Genellikle şehirlerde kullanılan ve "scooter" olarak adlandırılan elektrikli araçlar da yasal düzenlemeye kavuştu. Buna göre, 15 yaşından küçükler scooter kullanamayacak. Scooterların sağa ve sola dönüşlerde geçiş üstünlüğü olacak. Belediyeler, elektrikli scooter ve bisikletler için yol, şerit ve şarj istasyonu yapmakla yükümlü olacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol