Çitleri kaldırdıkları için iddianame hazırlandı

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) adayları olarak Diyarbakır’ın Kayapınar İlçe Belediyesi eş başkanları olarak seçilen, sonrasında görevlerinden alınarak yerlerine kayyım avukat Keziban Yılmaz ve Necati Pirinççioğlu hakkında, seçildikten sonra "belediye binası önündeki tel korkulukları kaldırdıkları" gerekçesiyle dava açıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma, Kayapınar Kaymakamlığı’nın suç duyurunda bulunmasıyla başladı. 

Soruşturmayı sürdüren Başsavcılık, geçtiğimiz Şubat ayında kayyım yönetimindeki Kayapınar Belediye Başkanlığına gönderdiği talimatnameyle kaldırılan tel korkuluklarla ilgili zararın olup olmadığı, kamu zararı oldu ise miktarının belirlenmesi, zararının şüphelilerce giderilip, giderilmediği hususlarında bilgi verilmesini istendi. Belediyeden gelen 3 Mart tarihli yanıtta soruşturmaya konu kamu zararının 23 bin 600 TL olduğu ve giderilmediği ileri sürüldü.

 Soruşturma sonucunda Yılmaz ve Pirinççioğlu hakkında “kamu görevini usulsüz üstlenme” ve “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede, “... belediye başkanlığında eş başkan olarak bulunan şüphelilerin kamu görevlerini ifa ederken görevlerine aykırı davranmak suretiyle üzerlerine atılı eylemleri işleyerek kamuyu zarara uğrattıkları, bu nedenle üzerine atılı suçu işledikleri..." değerlendirmesinde bulunuldu.

 Hazırlanan iddianame, 2 Temmuz’da Diyarbakır Asliye Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. (M.A)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol