DTSO, 1.Uluslararası Duhok Turizm Fuarı’na katıldı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya başkanlığındaki Fuar ve Turizm Komisyonu’ndan oluşan heyet, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin (IKBY) Duhok kentinde düzenlenen 1.Uluslararası Duhok Turizm Fuarı’na katıldı. 

DTSO heyeti 27-29 Eylül tarihleri aralığında düzenlenecek olan 1.Uluslararası Duhok Turizm Fuarı’nda açtıkları Diyarbakır standı ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, yoğun ilgi gören Diyarbakır standında ziyaretçilere kentin tarihi, kültürü ve yöresel lezzetleri hakkında bilgiler verdi. Diyarbakır standını ziyaret eden IKBY Turizm Bakanı Sasan Avni ve Duhok Valisi Ali Tater’e Diyarbakır’ın Coğrafi İşaret Tescilli ürünü olan Kadayıf ikram edildi.

DTSO heyetinden IKBY Duhok Valiliği’ne ziyaret

DTSO heyeti IKBY Duhok Valiliği’ni ziyaret ederek, Vali Yardımcısı ŞemunŞilimon ile bir görüşme gerçekleştirdi. Heyet adına konuşan DTSO Başkanı Kaya, İbrahim Halil Gümrük Kapısının uygun görülmesi durumunda TOBB ortaklığında modernize bir yapıya kavuşturulabileceğini ve Habur Gümrüğü’nden İbrahim Halil Gümrüğü’ne tek geçiş sistemine sahip bir sistem yapılabileceğini söyledi. Ayrıca DTSO Başkanı Kaya, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması ve sınır kapısında yaşanan sorunları da aktardı.

IKBY Duhok Vali Yardımcısı Şilimon, ticari ilişkilerin geliştirilmesi için her türlü fedakarlığa hazır olduklarını belirterek, sınır kapısında için yapılan talebi merkezi hükümete iletip çözmeye çalışacaklarını söyledi.

DTSO heyeti daha sonra IKBY Duhok Turizm Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, Turizm Müdürü Prof. Dr. Khairi Ali Auso ile bir araya geldi. DTSO Heyeti,  karşılıklı tur programlarının düzenlenmesi ve Diyarbakır’da Turizm Çalıştayının yapılması konusunda mutabakat sağladılar.

DTSO heyeti,  Duhok Belediye Başkanlığı ile Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret ederek, karşılıklı işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundular. Ayrıca Diyarbakır’da düzenlenecek olan Mezopotamya Turizm Fuarı’na da davet edildiler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol