'İşsizlik Büyüyor Borçlar Kabarıyor'

DİSK Diyarbakır temsilciliği "Gelirde adalet, vergide adalet" kampanyası kapsamında düzenlediği eylemle taleplerini sıraladı. DİSK üyeleri adına açıklama yapana DİSK Diyarbakır Bölge Temsilcisi Hasan Hayri Eroğlu, ülkeyi yönetenlerin büyüme rekorları ve Türkiye'nin ‘şahlandığından’ bahsettiğini, ancak emekçi halklar içi durumun böyle olmadığını dile getirdi.

DİSK üyeleri, Diyarbakır’da da 2022 bütçesine dair taleplerini dile getirmek için Koşuyolu’nda bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yaptı. “Geçinmek istiyoruz! Gelirde adalet vergide adalet” pankartının taşındığı açıklamada konuşan DİSK Diyarbakır Bölge Temsilcisi Hasan Hayri Eroğlu, ülkeyi yönetenlerin büyüme rekorları ve Türkiye'nin ‘şahlandığından’ bahsettiğini, ancak emekçi halklar içi durumun böyle olmadığını dile getirdi.

Eroğlu şöyle konuştu:

“Daha dün yeni işsizlik rakamları açıklandı. Devletin bir kurumu TÜİK “işsizlik azaldı” derken, diğer kurumu İŞKUR “işsizlik arttı” diyor. Tüm istatistik oyunlarına rağmen işsiz sayısı 8 milyona yaklaştı. İşsizlik rakamlarla gizlenemiyor. Biz işsizliğin arttığını artık hemen her evde olan işsizlerden, özellikle genç ve kadın işsizlerden görüyoruz.

Her gece yarın nelere zam gelecek, eriyen ücretlerimizle nasıl geçineceğiz, kapıya dayanan kara kışı nasıl atlatacağız endişesiyle uykularımız kaçıyor.  Her sabah paramızın döviz ve zamlar karşısında adeta pula döndüğü, yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir güne uyanıyoruz.

Televizyonları, gazeteleri, istatistik kurumları ne derse desin gerçeği biz yaşıyoruz. Ülkenin dört bir yanında “iş bulamıyoruz”, “barınamıyoruz”, “geçinemiyoruz” çığlıkları yükseliyor.”

 “2002 yılında bu yana Kişi Başına Gelir 12 kat arttı” diye övünüyorlar ama bu sürede ücretlerin sadece 6-7 kat arttığını söylemiyorlar. “Asgari ücreti enflasyona ezdirmedik” diyorlar ama büyümeden pay alamadığımızı gizliyorlar” iddiasında bulunan Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TBMM’de 2022 yılı bütçesi için çalışmalar başladı. Asgari ücret ise Aralık’ta belirlenecek. Bütçe ve asgari ücret belirlenirken sosyal devlet gibi davranarak bu ülke bu halk nefes alabilir. 2022 karakışına karşı halkın ekmeğini savunmak için bütçede ve asgari ücrette acil önlemler alınmalıdır! Gelirde ve vergide adalet sağlanmalıdır!

Ülkeyi yöneten siyasi iktidarı Anayasa’nın sosyal devlet ilkesinin gereği olan aşağıdaki önlemleri acilen alınmaya çağırıyoruz: 

1. Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın.

2. Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 20’den 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın.

3. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin.

4. Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.

5. Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.

Evet, kimsenin bize bahşedeceği bir kurtuluş yok. Geçinmek için, insanca yaşamak için, insanca çalışmak için omuz omuza mücadele edeceğiz.

Mücadelemizi ve örgütümüzü işyeri işyeri, sokak sokak, meydan meydan büyüteceğiz!”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol