Satışı iptal edilen mahallenin sakinleri:  GİDECEK BAŞKA YERİMİZ YOK

DİYARBAKIR- Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Yenişehir Belediyesi tarafından Fabrika (İplik) Mahallesi’nin satışa çıkarılması hem mahallede hem de kentte tepkilere neden oldu. Belediyenin 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’a dayandırarak Fabrika Mahallesi’ni satışa çıkarmasına tepki gösteren çok sayıda sivil toplum örgütü, satış ihalesinin hukuksuz olduğunu belirterek, iptal edilmesini istedi. Bu tepkiler üzerine Fabrika (İplik) Mahallesi’nin önceki gün yapılan satış ihalesi, kimsenin katılmaması üzerine iptal edildi.

 Yaklaşık 400 hanenin olduğu mahalledeki yurttaşlar, ihalelerinin iptal edilmesi sonrası değerlendirmelerde bulundu. Mahalle sakinleri, mahallenin satılmaması için ellerinden gelen mücadeleyi vereceklerini aktardı.

 ‘GİDECEK BAŞKA YERİMİZ YOK’

 Mahallenin satışa çıkarılmasına tepki gösteren Cevat Bektaş (45), “Bu mahallenin insanları çok cefa çekti, hak mahallenindir. Bu mahallede, alt yapı, su, elektrik yoktu, çamur içerisindeydik. Mahallemizin mezarlığında bini aşkın ölümüz yatıyor. Burası, bizim vatanımız olmuş. Bu saatten sonra nereye gideceğim? Hakkımızı, hukukumuzu bize versinler. Buradan gidecek başka yerimiz yok. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek, ölene kadar buradayız. Burada büyük bir aileyiz” dedi.

 ‘UMARIM BİR DAHA OLMAZ’

İhalenin iptal edilmesinin olumlu olduğunu dile getiren Mehmet Damlayıcı adlı yurttaş ise, “Bugün birliğimizi gösterdik. Bu mahalleye dönük yapılanlar baştan beri yanlıştır. Tarihte böyle bir şey yoktur. Mahalleliden habersiz bir şekilde kendi kafalarına göre ihale yapıyorlar. Böyle bir şey görülmedi. Umarım bir daha böyle girişimleri olmaz. Her şeyimiz evimizdir” ifadelerini kullandı.

 ‘MÜCADELEMİZDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

Kendilerinden tahsis edilmek istenen parayı peşin olarak verebilecek ekonomik güçlerinin olmadığını dile getiren Damlayıcı, “Hepimiz emekçiyiz, nereden getireceğiz bu parayı. Mahalleyi rezillik içerisinde kurduk, nereye gideceğiz. Kimsenin gözü, bizim emeğimizde olmasın. Bizi öldürsünler, sonra gelip burayı yıksınlar. Elimizden geldiği kadar direneceğiz. Müteahhitler gelip önce bizimle konuşsun. Bize sahip çıksınlar. Mücadelemizden taviz vermeyeceğiz” diye konuştu.

 ‘İNSANLAR NEREYE GİDECEK?’

 43 yıldır mahallede yaşadığını belirten Mehmet Ekici (53) adlı yurttaş, “Bu mahalleyi bizler inşa ettik. Bugün karşımıza çıkıp arsalarımızı bizden almak istiyorlar. Buraları ihaleye çıkarıp bizleri mağdur ediyorlar. Bizler istiyoruz ki, belediye bizi mağdur etmesin. Bu mahalle yıkıldığında, buradaki insanlar nereye gidecek? Tamamıyla insanlar mağdur edilecek. Fazla bir şey istemiyoruz, evlerimiz karşılığında bir daire verilsin” dedi.

 SEÇİLMİŞLERE ELEŞTİRİ

Kentteki siyasi parti temsilcilerine de eleştirilerde bulunan Ekici, “Seçim döneminde bizleri ziyaret ederek oy istiyorlar, bugün neden yoklar ve halkı sormuyorlar. Millet mağdurdur. Müteahhitlere de çağrı yapıyoruz, kendilerini bizim yerimize koysunlar” ifadelerini kullandı.   (Kaynak: MA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol