Sur mağdurları devlet mağdurlarına dönüştü

HABER MERKEZİ

DİYARBAKIR - Sur’da tamamlanan yapıların anahtar teslim töreninde mağdur olduklarını dile getiren hak sahiplerinin durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan Sadet Partisi (SP) Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, Sur mağdurlarının devlet mağdurlarına dönüştüğünü söyledi. Vatandaşa çıkarılan astronomik farklardan vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizen Bocan, “Bire bir değişim yapın. Yapamıyorsanız bile, bari maliyet farkını yalnız isteyin veya ciddi bir indirim yapın ki vatandaş ödeyebilsin. Ki yarın farklı yeni mağduriyetler oluşmasın” dedi

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde yürütülen Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında TOKİ birinci etapta yer alan 47 konut, 8 ticaret ve 2 butik otelden sözleşmesi imzalanan 28 adedin anahtar teslimini dün yaptı. Alipaşa mahallesinde gerçeklerleştirilen teslim töreninde bazı hak sahipleri, mağdur edildiklerini savunarak, bu duruma tepki gösterdi.  Kendilerine haksızlık yapıldığını bu yüzden anahtar almayı reddettiklerini belirten hak sahipleri, yüz binlerce lira karşılığında kendilerine verilen evlerdeki eksikliklerin giderilmesini istedi.

Saadet Partisi (SP) Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan ise mağdur olduklarını dile getiren hak sahiplerinin duruma ilişkin basın açıklaması yaptı.   Bozan, “Hatırlanacağı üzere, Eylül 2015’te Sur ilçemizde, yetkililerin göz yumması üzerine, barikat ve hendekler kazılmış, aylarca devam eden çatışmalar sonunda, Sur’da oturan binlerce vatandaşımız, evlerini ve iş yerlerini terk etmek zorunda kalmış birçok mahalle yerle bir edilmişti. Olaylar sonrası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafında “Toki marifetiyle yıkılan evlerin yerine aslına uygun yeni evler yapılacak hak sahipleri mağdur edilmeden, ya kendi evlerinde ya da Toki’nin farklı yerlerde yaptıkları projeden ev sahibi olabileceklerdi” denilmişti” dedi.

 ‘Teslim töreninde gerçekler ortay çıktı’

Yıllardır devam eden inşaatların bitme aşamasına geldiğini ve teslimatlar yapılmaya başlandığını kaydeden Bozan, ancak anahtar teslim töreninde bazı hak sahiplerinin anahtarlarını almaması ile mağduriyetlerini dile getirmesiyle bazı gerçeklerin ortaya çıktığına dikkat çekti. Bozan, “Evleri yıkılan vatandaşlara 2015-2017 yılları arasında 2 yıl yalnız kira bedeli ödenmiş yıllardır vatandaş kendi imkanlarıyla kirasını ödüyor. Evi yıkılan vatandaşa, evine karşılık bir ev vermesi gerekirken bu yapılmamış, vatandaş ödeyemeyecek meblağlarda borçlandırılmıştır. Birkaç örnek verecek olursak. Takdir komisyonu;  Bir vatandaşın evini 55 bine sayarken Toki’nin yaptığı evi 4300 tl taksitle 800 bin TL ye saymış. Diğer bir vatandaşın evini 39 bine sayarken Toki’nin yaptığı evi de vatandaşa 835 bin TL’ye sayarak vatandaşı borçlandırmış.

‘Vatandaş korkudan sözleşme imzalamış’

Üç tapuya sahip diğer bir vatandaş 3 tapusunun toplam bedeli 140 bin TL ye sayılırken Toki kendilerine 2 tane zemin kat ve kendi arsalarının üzerinde yapılan yeni yapıya karşılık 890 bin TL maliyet çıkartmış, üç tabunun bedeli 140 bin mahsup edildikten sonra, 750 bin geri ödemeli borçlandırmış. Diğer bir vatandaşın iki tapusundan biri dükkan yapılmış. Dükkanı tapu sahibine vereceklerine ihale usulü ile satacaklarmış. Böyle bir mantık olur mu? Hak sahibi dururken hangi hakla dükkanını ihaleye çıkarıyorsunuz? Zamanında bu vatandaşlara, “siz sözleşmeyi imzalamazsanız hiçbir hak iddia edemezsiniz elinizdeki de gider” diye tehdit etmişler. Görüştüğüm vatandaşlar da korkudan imzaladıklarını ifade ediyorlar” diye konuştu.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol