Anız yakanlara her dekar için 60 TL ceza

Sedat IRMAK

DİYARBAKIR - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca verilecek idari para cezalarına ilişkin tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, 2872 sayılı Kanunun 20'nci maddesinde yer alan para cezaları 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren belirtilen miktarlarda uygulanacak.

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine bin 250 TL olan para cezası, bin 546, hava kirliliği yönünden kurulması ve işletilmesi izne tâbi olmayan tesislerin işletilmesi sırasında yönetmelikle belirlenen standartlara aykırı emisyona neden olanlara 6 bin TL olan idarî para cezası 18 bin 37 TL oldu. Gürültü ve titreşime neden olanlara konutlar için bin 192, ulaşım araçları için 3 bin 600, işyerleri ve atölyeler için 12 bin 25 Türk Lirası, fabrika, şantiye ve eğlence gürültüsü için 36 bin 95 TL idari para cezası kesilecek.

Anız yakanların cezası yükseltildi

Kanunda ve yönetmelikte öngörülen yasaklara veya standartlara aykırı olarak veya önlemleri almadan atıkları toprağa verenlere verilecek idare para cezası 72 bin 197 oldu. Kanuna aykırı olarak anız yakanlara her dekar için 20 TL olan idarî para cezası 60 TL olarak belirlendi. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılacak.

Çevreyi kirletenlere 287 TL ceza

Kanunda tespit edilen esaslara aykırı olarak Türkiye'nin egemenlik alanlarındaki denizlerden ve kazasına tâbi olan deniz yetki alanlarından, akarsular ve göller ile tarım alanlarından belirlenen esaslara aykırı olarak kum, çakıl ve benzeri maddeleri alanlara metreküp başına 360 TL idarî para cezası verilecek. Umuma açık yerlerde her ne şekilde olursa olsun çevreyi kirletenlere 287 TL idarî para cezası verilecek.

Ücretsiz poşet veren işyerlerine ceza

Tehlikeli atıkları ilgili mercilere ön bildirimde bulunmadan ihraç eden veya transit geçişini yapanlara ve tehlikeli atıkların her ne şekilde olursa olsun ülkeye girişini sağlayanlara ayrı ayrı 6 milyon 17 bin 320 TL idarî para cezası verilecek. Plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 TL idari para cezası verilecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol