Bölgede kar, yağmur ve soğuk hava etkili

Sedat IRMAK

Doğu Anadolu Bölgesinde, Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan'da kar yağışı etkili. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, havanın parçalı ve çok bulutlu geçmesi beklenen bölgede, sıcaklıklar mevsim normallerinde seyredecek. Rüzgarın, güney yönlerden yer yer kuvvetli eseceği bölgede, Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan çevresinde kar yağışı etkili.

Gece en düşük hava sıcaklığı Erzincan'da 1, sıfırın altında olmak üzere Ardahan'ın Göle ilçesinde 16, Ardahan merkezde 11, Erzurum ve Kars'ta 10, Ağrı'da 4, Iğdır'da 2 derece ölçüldü.

Kayak merkezlerindeki kar kalınlıkları, Erzurum Palandöken'de 49, Kars Sarıkamış'ta 64, Erzincan Ergan'da 40 santimetre ölçüldü.

Yetkililer, bölgede gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile sis beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmasını istedi.

“Kars ve Ardahan'da sis etkili oldu”

Kars ve Ardahan'da ise dün sabah saatlerinde yoğun sis etkili oldu. Kars kent merkezinde soğuk hava nedeniyle sis oluştu. Görüş mesafesinin önemli ölçüde düştüğü Kars'ta sürücüler ilerlemekte güçlük çekti. Ardahan kent merkezinde de yoğun sis oluştu. Özellikle sabahın erken saatlerinde işe giden vatandaşlarla okula giden öğrenciler zor anlar yaşadı.

Yoğun sis ve buzlanmadan dolayı sürücüler ilerlemekte güçlük çekti. Yoğun sis nedeniyle buzlanmanın yanı sıra, ağaçlarda kırağı oluştu.

Ağrı'da etkili olan sis nedeniyle de Ankara-Ağrı uçak seferleri karşılıklı olarak yapılamadı.

9 yerleşim yerinin yolu kapandı

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada ise il genelinde kar ve tipinin etkili olduğu Başkale, Gevaş ve Gürpınar'ın Kırkgeçit bölgelerinde 9 mahalle ve mezra yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi. Karla mücadele ekiplerinin kapalı yolları açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü bildirildi.

Erzurum'da da etkili olan soğuk hava yaşamı olumsuz etkiledi. Soğuk hava nedeniyle bina ve tarihi yapıların çatılarında buz sarkıtları oluştu.

Bingöl’de ise Meteoroloji’nin uyardığı kar yağışı Yedisu ve Karlıova ilçelerinde etkili oldu. Yedisu ilçesi kar yağışı nedeniyle kısa sürede beyaza büründü.

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü Diyarbakır Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi’nden yapılan açıklamada ise dün kentte etkili olan yağıştan dolayı gün içerisinde vatandaşları uyardı. Metroloji’den yapılan açıklamada “Diyarbakır ve çevresinde meydana gelecek yağışların yerel olarak kuvvetli, 20-40 milimetre olabileceği tahmin edildiğinden meydana gelebilecek, ani sel, su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol