'Siyasetin ahlaki kuralları olması gerekiyor'

Kılıçdaroğlu, CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer’in proje tanıtım toplantısı ve bir dizi ziyaret çerçevesinde Mersin’e geldi. Programına Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde (MTOSB) iş insanlarıyla bir araya gelerek başlayan Kılıçdaroğlu’na, Mersin Adayı Seçer ile CHP Mersin milletvekilleri eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, bürokraside 27 yıl çalıştığını kaydederek, “Bunun büyük bir kısmı maliye, çok az kısmı da soysal güvenlik bakanlığında çalıştım. Vergi nasıl toplanır, denetim nasıl yapılır, bütçe nasıl yapılır, harcamalar nasıl yapılır, nasıl hesap verilir, bütün hayatım bunlarla geçti. Yani maliye benim hayatımın bir parçası oldu. Bürokraside bunları yaparken çok başbakanla çalıştım. Her başbakan liyakate büyük bir önem verirdi. Ben daire başkanıyken bile başbakanla tartışırdım. Hiçbir başbakan da ‘sen kim oluyorsun da bana düşüncelerini söylüyorsun’ demiyordu. Tam tersine büyük bir dikkatle dinlerdi. Siyasi otoriteye, ekonomi, vergi politikaları konusunda bilgi aktarırdık. Tasarılar hazırlanırken rahmetli Turgut Özal’a gece 01.00’lere, 02.00’lere kadar bilgiler aktarırdık. Neyin nasıl olması gerektiğini söylerdik. Elbette ki, son siyasi karar onlara aitti. Siyasi otorite doğru bir karar almak için bizi dinliyordu. Türkiye böyle bir anlayıştan koptu” diye konuştu.

 

“Liyakat yok, sadakat esas. Bu, en tehlikeli şeydir”

Türkiye’de en temel sorunlardan birinin liyakatin yok olması olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Liyakat yok, sadakat esas. Bu, en tehlikeli şeydir. Çünkü ne söylerseniz olduğu gibi kabul eder. Ancak devlet liyakat üzerine inşa edileceği için en azından o konuda bilgi, birikim sahibi olan insanlar siyasi otoriteye yanlışı veya doğruyu söyleyebilirler. Liyakatin yok olduğunu görüyoruz. Bu aynı zamanda sanayinin önündeki engellerden bir tanesidir. Sıradan bir engel de değildir. Devlet liyakatten koptuğu zaman sağlıklı hizmet götüremez. Götürecek olanlar devletin bürokrasisidir. Sizler gerekirse günün 24 saati çalışıyorsunuz. Devletin de bir planlama yapması gerekiyor ve yol haritası çiziyor. Diğer büyük devletler önümüzdeki 50 yılı, 100 yılı planlıyor. Türkiye’nin daha kalkınma planı yok. En son kalkınma planının süresi 2018’de doldu. Geleceği planlayan bir plan yok. Bu nasıl olacak? Katma değeri yüksek ürün üretelim, gayet güzel. Nasıl üreteceğiz? Bunu üretmek için üniversitelerin bilgi üretmesi gerekir. Üniversite bilgi üretmese katma değerli ürün üretemeyiz. Ancak başkalarının ürettiği ürünü kopyalarız” şeklinde konuştu.

 

“Projeleri anlatmayı bıraktık, her türlü hakaretle karşı karşıya gelmeye başladık”

Üreten Türkiye deyimini 2015 yılından sonra kullanmaya başladıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin üretmesi lazım. Dünyada söz sahibi, güçlü olacaksınız, Türkiye güçlü olmalı. Her alanda bunu yapmalı. Sanattan tutun makineye kadar her alanda üretmesi lazım. Üretirseniz dünyada söz sahibi olursunuz, güçlü olursunuz, her kesim Türkiye’yi dinler. Tarımda bile geride kaldık. Türkiye cennet bir gibi ülke ama sanki cehennemde yaşıyoruz. Kavga siyasetinin ülkeye getirdiği bir yarar var mı? Allah için biri çıksın desin ki, ‘siz kavga ettiğiniz zaman ülke kazanç elde ediyor’. Yok böyle bir şey. Hizmet yarışına eyvallah diyoruz, hizmet yarışı yapalım. Biz de projelerimizi anlatalım, siz de anlatın, vatandaş takdir etsin. Vatandaşın oyu güzeldir. Biz projeleri anlatmayı bıraktık, her türlü hakaretle karşı karşıya gelmeye başladık. Bunlar doğru değil. Bunlara sizin izin vermemeniz lazım. Siyasetin de ahlaki kuralı olmalı. İftira üzerine siyaset olmaz. Siyaset hizmet yarışıdır. Ben ülkeyi daha iyi yönetirim iddiasıdır. Yerelde de adaylar ben bu kenti daha iyi yönetirim diyor. Biz Türkiye’de siyaseti nasıl yapıyoruz. Etnik kimlik üzerinden, din üzeriden siyaset yapıyoruz. Efendim senin kimliğin ney, dini görüşün ney böyle siyaset mi olur? Kim anne ve babasını seçebilir. Herkesin kimliği kendi onuru ve şerefidir. Buna saygı duymak hepimizin ortak görevidir. Herkesin inancı Allah ile kul arasındaki ilişkidir. Buna bizim girmeye hakkımız yoktur” ifadelerini kullandı. (İHA)

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol