TGS: Gazeteler doların insafına terk edildi

Türkiye Gazeteciler Sendikası kağıt krizine dikkat çekerek yaptığı yazılı açıklamada,  “Yetkililerden hiç ses çıkmıyor. Kriz daha da derinleşiyor ve sektör suni teneffüsle yaşıyor” dedi.

“Çözüm üretmez ise birçok gazete kapanacaktır”

Resmi Gazete’nin basılı yayına son vermesiyle Habertürk ve Vatan gazetelerinin kapandığı hatırlatılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Çok sayıda gazete sayfa sayısını azalttı, dergiler boyutlarını küçülttü, onlarca yerel gazete maliyetlerini karşılayamadıkları için yayınını durdurdu. Yayınevleri kitap fiyatlarına zam yaptı, bazıları yeni kitap çıkarmayı durdurdu. Son olarak Karar gazetesi "batıyoruz" açıklaması yaptı. Kısacası yazılı basın, kâğıt kriziyle boğulmaya başladı. Sorunlar başta Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Akarca’ya iletildi. Yani dosya Cumhurbaşkanı’nın masasında. Gazetelerin kapanmaması ve gazetecilerin işsiz kalmaması için acilen yapılması gerekenleri sıraladık, önerilerimizi sunduk. Gazete kâğıdının alımında uygulanan yüzde 8’lik KDV’nin sıfırlanması, Basın İlân Kurumu’nun resmi ilân tarifesine zam yapması ve gazetelerin yıllık kâğıt ihtiyacının yüzde 40’ının devlet tarafından sübvanse edilmesi gerektiğini vurguladık. Ancak bir talimatla çözülecek sorun büyüyerek adeta çığa dönüşüyor. Hükümet bu soruna çözüm üretmediği takdirde birçok gazetenin kapanması kaçınılmaz olacaktır.”

Hükümete çağrı

Gazetelerin kamu faaliyeti yürüttüğünün vurgulandığı açıklamada, Hükümete ve Cumhurbaşkanı’na çağrıda bulunuldu: “Yazılı basın doların insafına terk edilmemeli. Gazeteler kâğıt kriziyle boğulmamalı. Önümüzdeki günlerde toplanacak Basın İlân Kurulu Genel Kurulu’ndan olumlu sonuçlar çıkmasını temenni ediyoruz. Çıkacak kararlar basının yarasına bir nebze olsun merhem olacaktır.”ifadesine yer verildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol