Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son açıkladığı 5 günlük hava durumu raporuna göre Türkiye genelinde etkili olan mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklık ve güneşli hava bir süre yerini yağışa bırakıyor.

YAĞMUR YAĞACAK MI?

Uzman meteorologlar tarafından yapılan değerlendirmelere göre, yağışlı hava dalgası ilk olarak yarın yani 5 Nisan Cuma günü yurda kuzeydoğudan giriş yapacak.

Orta ve Doğu Karadeniz'in yanı sıra İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'nin doğusu ile Doğu Anadolu'nun tamamında  etkili olacak yağışlı hava özellikle Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay'ın kuzeyinde yük sek miktarda yağış bırakacak.

Ardından Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya kayacak yağışlar 8 Nisan'a kadar yer yer etkisini sürdürecek.

Yurdun batısı ise pazar günü yağışlı havaya merhaba diyecek. İstanbul dahil olmak üzere Marmara Bölgesi'nin tamamında yağış ve yer yer gök gürültülü sağanak yağış görülecek.

BUGÜN HAVA NASIL?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre;

Ülkemizin kuzeydoğusu ile bugün zamanla iç kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu olması bekleniyor

Rize ve Artvin çevreleri ile Trabzon'un doğusunun yer yer yağmur ve sağanak, Ardahan çevrelerinin karla karışık yağmur yükseklerinin kar yağışlı olacağı belirtiliyor.

Diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi, kar erimeleri ve heyelan riski var.

Hava sıcaklığı iç kesimlerde 2 ila 4 derece azalırken, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar genellikle güney ve doğu, zamanla yurdun kuzey kesimlerinde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek.

Bunun yanında Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi, kar erimeleri ve heyelan riski bulunduğundan vatandaşların tedbirli olması gerekiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ