Güneş OCAĞA-Özel

Güneydoğu Ekspres- 14 Mayıs seçimleri için listelerin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verilmesiyle birlikte Diyarbakır’daki partilerin adayları da netlik kazandı. Milletvekili adayları 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için kolları sıvadı. Partilerin büro açılışları sürerken, adaylar da halk buluşmalarıyla seçim çalışmalarına başladı.

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) eski Başkanı Mehmet Vural, Diyarbakır’daki adayların profilini, halkın beklentilerini, seçim öncesi ve sonrası yaşanacak atmosferi gazetemize değerlendirdi. Vural, Yeşil Sol Parti, AK Parti ve CHP’nin de Diyarbakır’dan vekil çıkaracağını söyledi.

GALİP ENSARİOĞLU PROFİLİ

Her partinin kendi politikası ve stratejik durumu doğrultusunda aday belirlediğini belirten Vural, AK Parti’nin Diyarbakır’da 1.sıradan aday gösterdiği Mehmet Galip Ensarioğlu’nun toplumda bir karşılığının olduğuna dikkat çekti. Vural, “Galip daha önce AK Parti’den iki dönem vekillik yaptı. Fakat bu defa dezavantajı da var. Çünkü amcasının oğlu da İYİ Parti’den aday ve ona oy veren kitle ikiye bölünecek. Bir de genel anlamda AK Parti’nin düşüşte olması da onun için olumsuz bir etki yaratır” diye konuştu.

SEZGİN TANRIKULU SEÇİLİR

CHP’nin aday profilini de değerlendiren Vural, “Sezgin Tanrıkulu sıradan bir aday değil. Daha önce Diyarbakır’da baro başkanlığı da yapmış. Toplumda ona karşı bir sempati de var. O anlamda dezavantajlı. Büyük ihtimalle milletvekili seçilecek” dedi.

YEŞİL SOL PARTİ’NİN KİMLİĞİNE OY VERİLİYOR

Yeşil Sol Parti’nin Diyarbakır milletvekilliği için birinci sırada aday gösterdiği Berdan Öztürk’ü de değerlendiren Vural, “Berdan Öztürk avukattır. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanıydı. HDP için önemli bir isim. Fakat HDP/Yeşil Sol Parti’nin her zaman bir gücü var. Dolayısıyla halk daha çok partinin kimliğine oy veriyor” dedi.

ÜÇ PARTİ DE VEKİL ÇIKARIR

“Hangi parti Diyarbakır’da kaç aday çıkarır” sorusuna da cevap veren Vural, şöyle devam etti: “HDP/Yeşil Sol Parti’nin her seçim döneminde Diyarbakır için 12-0 sloganı var. Fakat bu seçimde en fazla 8-9 milletvekilli çıkarabilir. AK Parti 2-3 vekil, CHP’de ise Sezgin Tanrıkulu seçilebilir.”

İBRE CHP’YE DÖNDÜ

Halkın, partilerin politikalarına olan bakışını da değerlendiren Vural, “AK Parti’nin yanlış politikaları ve yaşanan ekonomik kriz CHP için bir fırsat yarattı. AK Parti’nin hem Diyarbakır’da hem de Türkiye genelinde eski gücü kalmadı. Bölgedeki kayyum politikası büyük bir tepkiye neden. Çünkü insanlar seçim günü bir tercih yapıyor ve sevdikleri adaylara oy veriyor, ama seçimden kısa bir süre sonra adaylar koltuklarından alınıp yerine kayyum getiriliyor. Genel anlamda da zaten bilindiği gibi ekonomi bir çıkmazda. Bu durumdan kaynaklı halk bunalım yaşıyor. Üstüne bir de baskıcı politikaları var. Yani bu AK Parti’de büyük bir düşüşü sağladı. Bu durumda ise ibre CHP’ye döndü. Bir de Kemal Kılıçdaroğlu’nun ılımlı politikası onu halk nezdinde iyi bir yere getirdi. Şu an çok mantıklı ve kucaklayıcı konuşuyor” diye konuştu.

“HALKIN SİYASETÇİLERDEN BEKLENTİSİ YOK”

Halkın siyasetçilere dönük beklenti içinde olmadığına da dikkat çeken Vural, “Şuan her şey Cumhurbaşkanı’nın elinde. Herkes atamayla bir yerlere gelmiş. Halk için çok da bir şey yapılmıyor. Halk artık bu politikalardan sıkıldı. Vatandaşlar seçimden sonra ekonominin düzelmesini isteniyor. Baskıcı politikaların son bulmasını istiyor. Zedelenen hak, hukuk ve adalet iyileştirilmeli” vurgusu yaptı.

“KÜRT SORUNU ÇÖZÜM BEKLİYOR”

Kürtlerin bu seçimde beklentilerinin olduğuna dikkat çeken Vural, şunları kaydetti: “Dediğimiz gibi kayyumların atanması, Selahattin Demirtaş ve Kürtlerin temsilcilerinin cezaevlerine girmesi toplumda olumsuz sonuçlar oluşturdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce ‘Kürt sorunu benim sorunumdur’ deyip bu doğrultuda politikasını sürdürememesi Kürtlerde ona karşı bir güven kırılması yarattı. Kürtler artık ona karşı bir çözüm beklentisi taşımıyor. CHP’nin de bu konuda sicili çok temiz değil. Cumhuriyet’in kurulduğundan bu yana Kürtler için ciddi adımlar atılmadı. Kürtler eğitim gibi birçok haklardan mahrum bırakıldılar. Seçimden sonra bakalım CHP veya Kemal Kılıçdaroğlu, Kürtler için bir şey yapacak mı? göreceğiz. Şu an olumlu bir şey diyemeyiz. Çünkü Atatürk’ten tutun da Adnan Menderes, Süleyman Demirel’e kadar birçok iktidar sözünü tutamadı. Ama Kürt sorunu çözüm bekliyor. Seçimin kaybedeni Cumhur İttifakı olacak.”