Seçimlere 19 gün kala Diyarbakır merkezli 21 ilde başlatılan operasyonlarda çok sayıda eve baskın düzenlendi. Baskınlarda aralarında avukat, siyasetçi, gazeteci ve insan hakları savunucularının da olduğu 150'yi aşkın kişi gözaltına alındı. OHAL'in olduğu bölgede dosya hakkında da gizlilik kararı getirildi. Seçim arifesinde düzenlenen operasyona muhalefetten de tepki geldi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Partisi Sözcüsü İdris Şahin, operasyonu 'seçim öncesi gözdağı' ve 'seçim güvenliğine yönelik bir müdahale' olarak yorumladı. Artı Gerçek'e konuşan Şahin, operasyonların zamanlamasının manidar olduğunu vurgulayarak, "Bu, meseleyi başka bir biçimde yorumlamak kendimizi aldatmaktır. Seçimlere giderken rakip siyasi partilere gözdağı vermek hem de bu süreçte korku iklimi salarak sözde kendileri lehine avantajlı bir durum elde etmek amaçlanıyor” dedi.

'SANDIKLARI VE HALKIN İRADESİNİ ÇALMA OPERASYONU'

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), aralarında gazeteci, siyasetçi, hukukçu ve sendika yöneticilerinin de olduğu çok sayıda ismin gözaltına alınmasına, yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

Açıklamada, "Tarihinin en büyük seçim yenilgisinin arifesinde olan AKP-MHP iktidarı, yaşadığı panik ve korkuyla partimize, sivil toplum örgütlerine, toplumsal dinamiklere ve muhalefete saldırmaya devam ediyor.

Sabah saatlerinde Diyarbakır merkezli 21 ilde yargı eliyle gerçekleştirilen saldırıda aralarında Eş Genel Başkan Yardımcımız Özlem Gündüz, MYK üyemiz Mahfuz Güleryüz, üyelerimiz, gazeteciler, hukukçular ve sanatçıların da bulunduğu 100’den fazla kişi gözaltına alındı. Bu operasyon sandıkları ve halkın iradesini çalma operasyonudur" denildi.