Güneydoğu Ekspres- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Seçim Takip Koordinasyon Merkezi Sözcüsü ve YSK temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, oy sayım işlemlerine dair partinin genel merkezinde basın toplantısı düzenliyor.

Basın açıklamasında konuşan Tiryaki, şunları söyledi:

“Üç tane sorunu paylaşmak isterim sizinle. Birincisi Hakkari'de biliyorsunuz yurt dışı oylar dahil edildikten sonra da üç milletvekilliğinin her üçünü de kazandık. Buna dair itirazlar var. Elbette ki her siyasi parti sonuçlara itiraz edebilir. Ellerindeki veriler doğrultusunda bulunan doğru olmadığını sisteme yanlış girildiğini. Bunlar için seçim kurullarına başvuru olabilir ve bunların düzeltilmesini isteyebilir veya oy kullanmaması gereken kişilere dair tespit edilmiş bazı bilgiler varsa bunlar da Elbette itiraz konusu olabilir. Fakat Hakkari'de bambaşka bir şey yapılıyor. AKP'nin adayları AKP'nin il ilçe yöneticileri valiyle doğrudan valiyle ve doğrudan mülki amirlikteki bütün görevlilerle kamunun bütün kaynakları kullanıyor.

Seçimi elimizden almaya çalışıyorlar. Sonuna kadar takipçisiyiz buradan bir kez daha söylüyorum. Hakkari'nin bütün sayım döküm cetvelleri elimizde. Aynı zamanda Yüksek Seçim Kurulu'nun sistemine yüklenmiş durumda. Hakkari'deki her sandığın sonuç tutacağı elimizde aynı zamanda Yüksek Seçim Kurulu’nun siyasi partilerle paylaşılan yüklenmiş durumda. Dolayısıyla bu saatten sonra yapılan her şey Hakkari'deki seçimin çalışması anlamına gelecektir. Mülki Amirleri, Hakkari Valisi'ni buradan uyarıyoruz. Siz AKP2nin il başkanı değilsiniz. AKP’nin siyasi temsilcisi değilsiniz. AKP2nin il başkanı gibi, AKP'nin il temsilcisi gibi AKP'nin işleri şefi gibi davranamazsınız. Bunu reddediyoruz. Asla Başaramayacaksınız.

Bütün sandık cetvelelerine ve birleştirme tutanaklarına göre Erzurum milletvekili seçilmiştir. Biz sadece Meral Danış Beştaş'ın mazbatasını almasını bekliyoruz. Fakat aynı biçimde MHP'nin ve üzülerek ifade etmek isterim ki Millet İttifakı'nın ortaklarından bir tanesinin işbirliğiyle Erzurum'daki seçim sonuçlarını değiştirmeye dönük girişimlerde bulunduğunu duyuyoruz.

Umarım Millet İttifakı’nın ortakları bu kumpasın parçası değildir. Elbette ki Cumhur İttifakını oluşturan partiler elbette ki MHP elbette ki AKP bu tür işlemlere tevessül edebilirler. Sonuçların değiştirilmesi için manipülatif girişimlerde bulunabilirler. Bu bizim açımızdan beklenen bir durumdur. Fakat buna karşı bütün hazırlıklarımız var elimizde bir kez daha söylüyorum. Dolayısıyla bu saatten sonra seçimin sonuçlarını çalmaya dönün her girişimi boşa çıkaracağız. Buna her kim tevessül ediyorsa bundan vazgeçmesini öneriyoruz.

Bunun dışında çok sayıda sanda sandık sonuç tutanağının sisteme yanlış girildiği spor sistemine yanlış girildiğine dair elimizde veriler var.”

(artıgerçek)