Fuat Bulut-Özel

Diyarbakır, Maraş merkezli depremden etkilenen ve can kayıplarının yaşandığı kentlerden biri. 6 Şubat’ta meydana gelen 7.6 ve 7.7 büyüklüğündeki iki depremde 7 bina yıkıldı, 409 kişi hayatını kaybetti. Bağımsız depremler ve artçı sarsıntılar, ilk iki büyük deprem sonrası yıpranan binalardaki hasarı daha da büyüttü.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile belediye ekiplerinin kentteki hasar tespit çalışmalarında, kent genelindeki tüm yapılarda tarama yapıldı. Eldeki verilere göre, 8 bin yapıda “orta” ve “ağır” hasar tespit edildi. Şu ana kadar acil olarak 67 bina yıkılırken, yıkılması gereken binalar için de planlama yapıldı.

DEVLET GÜVENLİK ŞERİDİ ÇEKTİ AMA…

Tedbir amaçlı tehlike arz eden binaların girişleri mühürlenirken, çevresi de güvenlik şeridiyle kapatıldı. Resmi makamların bu çalışması, depremi fırsat bilen hırsızları durduramadı. Deprem nedeniyle en çok binanın hasar gördüğü Şeyh Şamil, Mevlana Halit, Fatih ve 5 Nisan Mahallesi’ni mesken edinen hırsızlar, hasarlı yapılardan kapı, pencere, musluk, demir vb. eşyaları çalıyor.

Mahallelerden yoğun göçü fırsat bilen hırsızlar, daha önce gece vakitlerinde yaptıkları hırsızlığı artık gündüz saatlerinde gerçekleştiriyor.

AĞIR HASARLI BİNADA BALYOZLA HIRSIZLIK

Fatih Mahallesi Cemiloğlu Caddesi’nde “ağır hasar” rapor verilen 100/2 nolu bina, hemen hemen her gün hırsızların mekanı olmuş durumda.

Polis Karakolu’na 50 metre mesafede bulunan bu binanın her gün bir katı, hırsızlar tarafından talan ediliyor. Amatör kameralar tarafından görüntülenen hırsızlık olayında, elinde balyoz bulunan genç biri, binanın her an yıkılma tehlikesine aldırış etmeden 1. kattaki demir parmaklıklı evin penceresini sökmeye çalışıyor.

“GÜNDÜZ VAKTİ YAPIYORLAR, GÜVENLİĞİMİZ YOK”

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan vatandaşlar, “Ev bulamayanlar eşyalarını paketleyip yakınının yanına yerleşti, bulamayanlar ise korkuyla evlerinde kalmak zorunda kaldı. Depremden yaşadığımız mağduriyet yetmezmiş gibi şimdi de hırsızların mağduriyetini yaşıyoruz. Karakol hemen yanı başımızda olmasına rağmen gündüz vakti hasarlı binalara girip hurdacıda para edecek ne varsa söküp çalıyorlar. İki kez su saatimizi çaldılar. Son olarak da evimizin internet kablosunu söküp götürdüler. Evimizde can güvenliğimiz kalmadı” dediler.