HÜDA PAR Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Şahzade Demir, TBMM Genel Kurulu’nda gerçekleştirdiği konuşmada, domuz etinin iç piyasada satıldığı iddiası son derece vahim olduğunu ifade ederek Tarım ve Orman Bakanlığı’nın söz konusu iddialara karşı harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alan HÜDA PAR Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Şahzade Demir, “Domuz çiftliklerinin hızla artışı, domuz etlerinin iç piyasada çeşitli yollarla satıldığı iddialarını güçlendirmektedir” diyerek Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çiftliklere yönelik denetim ve yaptırım uygulaması çağrısında bulundu.

Yılda en az 3 milyon kilogram domuz etinin iç piyasada satıldığı iddiası son derece vahim olduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan Demir, “Türkiye’de 19 bölgede olduğu iddia edilen domuz çiftliklerinden yılda en az 3 milyon kg domuz etinin iç piyasada satıldığı iddiası son derece vahimdir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi verilerine göre 2018 yılında Antalya’da 2, İzmir’de 1 olmak üzere ülke genelinde ruhsatlı 3 domuz işletmesi bulunmasına rağmen aradan geçen süredeki bu artışın nedeni ve söz konusu çiftliklerden elde edilen etlerin iç piyasada kimlere, hangi amaçlarla satıldığı bilinmemektedir.”

Domuz çiftliklerinin hızla artışı, domuz etlerinin iç piyasada çeşitli yollarla satıldığı iddialarına karşın Tarım ve Orman Bakanlığı’nın söz konusu iddialara karşı ivedilikle harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Demir, şunları kaydetti:

“Aralarında önemli zincir marketler ve restoranların da olduğu firmaların bu iç piyasaya sürülen etlerin alıcısı olduğu ve satışını yaptığı iddia edilmektedir. Domuz çiftliklerinin hızla artışı, domuz etlerinin iç piyasada çeşitli yollarla satıldığı iddialarını güçlendirmektedir. Söz konusu çiftliklerden elde edilen etin en çok salam, sucuk, kıyma olarak tüketildiği iddia edilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın söz konusu iddialara karşı ivedilikle harekete geçmesi gerekmektedir. Çiftliklere yönelik gerekli denetim ve yaptırım uygulanmalıdır.”

Kaynak: HABER MERKEZİ