İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul-Beyoğlu’ndaki Galatasaray Meydanı’nda gözaltına kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için buluşmak isteyen ancak engellenen Cumartesi Anneleri’yle ilgili konuştu. Cumartesi Anneleri’nin mağdur olduğunu kabul eden Yerlikaya, “Cumartesi Anneleri ile ilgili biz iyi niyetliyiz, onlar da zaten mağdur. Sayın Cumhurbaşkanımız da kabullerine aynı şeyi söylemişti. O zamanki sözünden hareketle bu olayı suhuletle, en güzel şekilde çözeceğiz” dedi.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini soran ve kayıplarının sorumlularının yargılanması için adalet isteyen Cumartesi Anneleri’nin eylemleri, 700. oturumlarından beri engelleniyor. HEDEP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2024 yılı bütçe görüşmelerinde, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya, Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda kayıp yakınlarını aradığını hatırlattı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, Yerlikaya’ya, Cumartesi Anneleri ile ilgili soru sordu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da kendisine sorulması üzerine Cumartesi Anneleri’nin polis şiddetiyle karşı karşıya kalmasıyla ilgili konuştu. Cumartesi Anneleri’nin mağduriyetini kabul eden Yerlikaya, “Cumartesi Anneleri ile ilgili biz iyi niyetliyiz, onlar da zaten mağdur. Sayın Cumhurbaşkanımız da kabullerinde aynı şeyi söylemişti. O zamanki sözünden hareketle bu olayı suhuletle, en güzel şekilde çözeceğiz” dedi.

Yerlikaya geçtiğimiz hafta Cumartesi Anneleri’nin temsilcileriyle İstanbul Valiliği’nden temsilcilerin bir araya geldiğini, konuya ilişkin görüştüğünü söyledi. Bu hafta görüşmelerin devam edeceğini söyleyen Yerlikaya, Cumartesi Anneleri’nin 971. haftadaki eylemlerinde gözaltının yaşanmadığını hatırlattı, “Bakın, bu bir anayasal özgürlük. Ama bizim İstiklal Caddesi, Fransa’da Şanzelize gibi” dedi.