İnsan Hakları Derneği (İHD), deprem bölgelerinde yer alan cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dair hazırladığı izleme raporunu, derneğin genel merkezinde düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. Toplantıya, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve İHD Hapishaneler Komisyonu Eşsözcüsü Nuray Çevirmen katıldı.

Toplantıda konuşan Türkdoğan, depremin acısının devam ettiğini hatırlatarak, “İHD olarak bölgeye defalarca gittik. Deprem bölgesindeki sevk edilen mahpusların yanına gitti arkadaşlarımız. Adalet Bakanlığı’nı kamuoyunu bilgilendirmeye davet ettik, aileler ile görüşmeye davet ettik. Bu süre içerisinde 2 mahpus yaşamını yitirdi, 12 mahpus yaralandı. Çok sayıda mahpus işkence ve kötü muamele iddiasında bulundu” dedi.

TUTUKLU ÇOCUKLAR TAHLİYE EDİLSİN’

 Çocuk tutukluların yargılamalarından vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çeken Çevirmen, tahliyelerinin bir an önce sağlanması için harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Çevirmen, “Çocuklarıyla birlikte hapishanelerde tutulan kadınların çocuğun yüksek yararı gözetilerek hapishanede dışında tedbir alınarak tahliyeleri sağlanmalıdır. Yine çocukları depremden etkilenmiş, barınma ve destek ihtiyacı olan kadın mahpusların infazları ertelenmelidir. Kadın mahpusların tüm hijyen malzemeleri ve ped ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanmalıdır” şeklinde konuştu.

 Çevirmen’in ardından söz alan Türkdoğan, hazırladıkları İnceleme ve Gözlem Raporu’nu ilerleyen süreçlerde kamuoyu ile paylaşacakları bilgisini verdi. (HABER MERKEZİ)