Haber- Fatma Temel

Güneydoğu Ekspres- Amed Emek ve Demokrasi Platformu, kentte kaçak yapılaşmalara dair ilgili ve yetkili kurumlara yaptıkları başvurulardan sonuç alamadıklarını belirterek, kaçak yapıldığı iddia edilen yapıların adreslerini tek tek açıkladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen basın açıklamasında Platform adına açıklama yapan Mimarlar Odası Eş Başkanı Ferit Kahraman, kayyumlar döneminde kaçak yapıların teşvik edilir hale geldiğini öne sürdü. Kahraman, şunları söyledi:

AMED EMEK PLATFORMU (5)

“SUÇLARA GÖZ YUMULDU”

“Denetleme görev ve yetkisi bulunan kurumlar ne yazık ki görevlerini yerine getirmemektedir. Ruhsatsız, denetimsiz, kaçak yapı olmasına rağmen kamusal alan niteliğinde olup bütün insanların ortak kullandığı cafeterya, lokanta, mağaza gibi işyerleri, okul, hastane, otel ve düğün salonu gibi tesislere faaliyet izni vermektedir. Ayrıca yasal düzenlemelere aykırı olarak bina altlarında ve önlerinde, blok aralarına kaçak yapı eklenmesine, zemin katlardan bodrum ve 1. katlara döşeme, kiriş gibi taşıyıcılara zarar verilerek bağlantılar yapılmasına göz yummaktadır. Bahsi geçen bütün aykırılıklar son depremde de görüldüğü gibi herhangi bir doğal afet durumunda veya uygun dayanıklılıkta yapılmadığı için kullanıcı yükü sebebiyle yıkılma riski taşımaktadır. Ülkenin tamamında görülen bu uygulamalardan birçoğu kentimizde de bulunmakta ve son dönemlerde kayyımların göz yummasıyla teşvik edilir hale gelmiştir. Kayyımların belediyelere atandığı günden bu yana kent suçlarına birçok yeni suç eklenmiş ve eklenmeye devam etmektedir. TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyonu tarafından, kentte birçok ruhsatsız inşaat faaliyeti ve kaçak yapı tespit edilmiş, bu tespitler çerçevesinde belediyeler başta olmak üzere Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne defalarca yazı yazılmış ancak süreç boyunca bu aykırılıkların ortadan kaldırılmasına dair işlem yapılmamıştır. Suçlara göz yumulmuştur.”

“YETKİLİLER BU RANTA ORTAKTIR”

Yetkilerin, onca suç duyurusuna, yazışmalara rağmen kaçak ve denetimsiz yapılara dokunmayarak ranta ortak olduğunu savunan Kahraman, “Ülkenin tamamında olduğu gibi kentimizde de bu göz yumma ve suç ortaklıkları sebebiyle son yaşadığımız deprem felaketinde, on binlerce can verilmiştir. Bununla birlikte görevini yapmayan yetkililer bu koltukları işgal ettikçe, tedbir almak yerine emir ve talimat alıp usulsüzlükler yaptıkça, rantlara göz yumdukça bu enkazların altında kalarak daha çok can vereceğimiz görülmektedir! Ancak ihmalkârlığınız yüzünden, ölümlere razı gelmeyeceğiz! Yetkili olarak vali, kaymakam olarak sorumlu mülki amirler olmanıza, belediyelere atanan kayyımlar olarak da yine bütün yetki ve koltuklar sizde olmasına rağmen; onlarca yazışmaya ve suç duyurusunda bulunmamıza rağmen yanı başınızda, gözlerinizin önünde yükselen kaçak ve denetimsiz yapılara dokunmayarak makamlarınızı suça ortak ettiğinize göre ya bu ranta ortaksınız, ya da o koltuklarda irade sahibi değilsiniz! İşte bu sebeple sayısız kez yazışma yaptığımız, suç duyurusunda bulunduğumuz tespitli birçok suçu burada kamuoyuna açıklama gereği duyuyoruz” dedi.

PLATFORM KAÇAK OLDUĞU İDDİA EDİLEN YAPILARI AÇIKLADI

Kahraman, suç duyurularına rağmen sonuç alamadıklarını ifade ettiği kaçak yapıları şöyle sıraladı:

·        Kayapınar İlçesi, KayapınarMah, 4589 Ada 1 Parselde bulunan arsa imar planında sağlık tesis alanı olmasına rağmen Çırağan Event Center Düğün Salonu olarak kaçak ve ruhsatsız bir şekilde inşa edilmiş ve faaliyet vermektedir.

·        Yenişehir İlçesi, Seyrantepe Mah, 25 Ada 38 Parselde bulunan Park Yıldız Düğün Salonu pandemi döneminde kaçak olarak inşa edilmiş ve hatta AK Parti İl yönetimince bu tesiste etkinlikler yapılmıştır.

·        Yenişehir İlçesi, Seyrantepe Mah, 25 Ada 39 Parselde Adliyenin hemen dibinde bulunan Petrol İstasyonu içindeki plazaya kaçak kat eklenmektedir. Deprem öncesi başlayan bu çalışma deprem sonrası da devam etmektedir.

·        Turistik Otel yıkım ruhsatı ve önlemler alınmadan yıkılmış ve sonrasında kazı işleri dahi yapı ruhsatı düzenlenmeden yapılmıştır. Ayrıca Tescilli bir yapı olmasından dolayı uygulamaya esas projelerinin Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanması sonrasında inşaat faaliyetine başlaması gerekirken bu projeler onaylanmadan kazılar bitirilmiştir. Kazıdan çıkarılan toprak yetkililerin gözü önünde Dağkapı Meydanı’ndan eski Orduevi arsasına dökülerek stoklanmıştır.

·        Sur İlçesi, Kentsel Sit Alanı olan Suriçinde İnönü Mah, 138 Ada 27 (25) Parselde bulunan Yakut Plaza olarak bilinen yapının kaçak ve yıkım kararı olmasına rağmen hali hazırda izinsiz bir şekilde inşai faaliyette bulunmaktadır.

·        Sur İlçesi, Suriçinde Dabanoğlu Mah, 164 Ada 1 Parselde bulunan Avni Bey Konağı veya Kemikli Evi olarak bilinen yapı Suriçi evlerinden çalıntı taşlarla yasaklı dönemde kaçak olarak inşa edilmiştir. Ayrıca yaptığımız araştırmalarda uydu fotoğraflarından da görüleceği üzere yapının 2018 yılından sonra yapıldığı ve usule aykırı olarak imar affı belgesi düzenlendiği, suç işlendiği belgelenmiştir.

·        Sur İlçesi Suriçinde Savaş Mah, 388 Ada 1 parselde bulunan yapının üzerine kaçak kat eklenmiş ve faaliyet vermektedir.

·        Sur İlçesi, YukarıkılıçtaşıMah, Silvan yolu köprüsü bitişiğinde 167 parselde Dicle Vadi Kır Düğün Salonu olarak düğün salonu inşa edilmiştir.

·        Yenişehir İlçesi, Yenişehir Mah, 461 Ada 35 Parselde bulunan Asuris Otel yakın zamanda çatıya kaçak kat ilave etmiş, deprem sonrası bu faaliyeti hızlandırıp kaçak katı tamamlamıştır.

·        Kayapınar İlçesi, Huzurevleri Mah, 867 Ada 167 Parselde Genesis Hastanesi olarak bilinen yapı, yan parselde yeni inşa ettiği bina ile eski ana binayı birbirine bağlayacak şekilde eklenti yapmış ve kaçak kat eklemiştir. Aykırılık kısmen kaldırılmış olmasına rağmen yapıların bağlantısı hala devam etmektedir.

·        Kayapınar İlçesi, Mezopotamya Mah, 1750 Ada 4 Parselde bulunan binanın üzerine kaçak kat eklenmiştir. Kaçak katın kaldırılması çalışmaları kısmen başlamış olmasına rağmen aykırılık tamamen kaldırılmamış, parselde ayrıca ruhsata aykırı uygulamalar yapılmaktadır.

·        Kayapınar İlçesi, KayapınarMah, 4812 Ada 2 Parselde bulunan Azel Plaza isimli büro binasının üzerine kaç kat eklenmiştir. Ağustos 2017 yılında yapı ruhsatı düzenlendiği ve uydu görüntülerinden kaçak katın 2019 yılında eklendiği tespitli olmasına rağmen yapı kayıt belgesi düzenlendiği gerekçesiyle hiçbir işlem yapılmamıştır. Ayrıca Bağlar Belediyesinin göndermiş olduğu yanıtta bahsi geçen yapı kayıt belgesinin havuz, istinat duvarı ve dolgu alanı için düzenlendiği, eklenen kaçak kat için düzenlenmediği görülmektedir.

·        Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün hemen karşısında halihazırda birden çok kaçak apartman yükselmekte ve ilgili meslek odası tarafından bildirilmesine rağmen yetkililer buna göz yummaktadır.

·        Bütün bunların yanında dünya miras listesindeki Hevsel Bahçelerinde Sur Belediyesi’nce nehirden kum çıkarılarak tahribat yapılmıştır. Hali hazırda Hevsel Bahçeleri ve Dicle Nehrinde tahribatlar devam etmekte ve birçok kaçak ticari işletme faaliyet yürütmektedir. Kırklardağı, On Gözlü Köprü ile Dicle Nehri kıyılarında işgaller sürmekte, cafe, restoran ve düğün salonu inşaatları kaçak bir şekilde yetkililerin gözü önünde gerçekleşmektedir.”