Röportaj: Faruk BALIKÇI

Fotoğraflar: Fatma TEMEL

Güneydoğu Ekspres- Bu haftaki konuğumuz İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in daveti üzerine Diyarbakır birinci sıradan milletvekili adayı gösterilen Vejdin Ensarioğlu. Seçilmesi halinde İstanbul 2’nci Bölge 2. Sıradan aday gösterilen İYİ Parti Başkanlık Divanı Üyesi olan babası Salim Ensarioğlu ile birlikte Meclis’e girecek olan Ensarioğlu ile 14 Mayıs seçimlerini, AK Parti’den 1. Sıra adayı olan kuzeni Galip Ensarioğlu’nu ve kent sorunlarını konuştuk.

*Adaylık süreciniz nasıl başladı?

Beş yıldan beri İYİ Parti İl Başkanlığı görevini yürütüyorum. Genel Başkanımız bu görevi bana verirken ‘Kentin sorunlarını seninle istişare edeceğiz; Yerel sorunları benimle paylaş’ dedi. Biz de hep sahada olduk. Çalışmalarımız kabul gördü. Nedeni, iktidar partisi bu tarz yaklaşımlarda bulunmuyordu. Esnaf ziyaretleri yoktu. İnsanların mağduriyetleri dinlenmiyordu. Böyle bir açığı kapatmış olduk. Son seçimle ilgili de liste çalışmaları yapılırken aslında ben Diyarbakır listesini genel merkeze sundum. İttifak henüz gerçekleşmemişti. Genel Başkanımız bana özel davet gönderdi. Diyarbakır’ı bana bıraktığını, Diyarbakır’da oyların toparlayabileceğimi ifade etti. ‘Neden aday değilsin’ dedi. Ben İl Başkanlığı görevini devam ettirme kararı almıştım. Ancak Genel Başkanımız, ‘Mevcut listenle devam et ama senin aday olmanı da istiyorum’ dedi. Kabul ettim. Adaylığım böyle başladı.

647c4c94-5aa3-4f47-b95f-3ac71aac9e21

“YOLUMUZ 2017 REFERANDUMUNDA AYRILDI”

*Amcanızın oğlu Galip Ensarioğlu da AK Parti’de birinci sıra adayı, sizde aynı kentten 1.sıra adayısınız. Ensarioğlu ailesinin oyları nereye gider?

Yüreğimden gelen sesi dinleyerek size cevap vereceğim. Tüm samimiyetimle cevap vereceğim. Galip Bey, 1993-95 yıllarında DYP İl başkanıydı. Sonrasında Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yaptı. Rıfat Hisarcıklıoğlu aracılığıyla AK Parti’de yer alması için davet gönderildi. Bizlerle istişare yapmadan böyle bir karar vermiş oldu. Bizlerde görüş olarak amcası Salim Ensarioğlu henüz daha siyasette iken ‘kontenjan ile ancak gidersin’ dedi. Çünkü bizim çevremizin sıkıntıları çok ağırdır. Talepler çok fazladır. Aile geniştir. AK Parti’de yol farklıdır. Biat kültürü vardır. 2011’den beri de AK Parti ile diyaloğu devam diyor. Ailemizin desteği olmadan gitti. 2011’de Salim Ensarioğlu bağımsız adaylığını koyduğu zaman 27 bin oy aldı. Burada şunu ispatladı. Ailenin tamamının oyları Salim Ensarioğlu’nun arkasında dimdik duruyor. Kendisi de AK Parti’ye kaldı. 2017 referandumunda babam Salim Ensarioğlu bağımsız olarak siyasetteydi. Ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine biz ‘Hayır’ dedik. Kendisi ‘evet’ dedi. Görüş ayrılığımız burada başladı.

“HÜDA PAR’A TAVİZ VERMEK ZORUNDA KALDILAR”

*AKP- Hüda Par ittifakını nasıl değerlendiriyorsunuz?

AK Parti, HÜDA PAR’a taviz vermek zorunda kaldı. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce HÜDA PAR’a karşı sert söylemleri vardı. O dönemi hatırlarsak; iki siyasi bileşen bir araya gelmemesi gerekir durumdayken ne olup bittiği bilinmeyen bir muammadır. Ama bu neyi gösteriyor; AK Parti’nin ilk zamandan bu döneme nasıl hızlı bir şekilde eridiğinin ispatıdır ki HÜDA PAR’a gidip destek almak durumunda kalıyor.

“KAYYUM U YGULAMASI UÇURUM YARATTI”

*Belediyelere atanan kayyumları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yaklaşık iki yıldır bu uygulamanın yanlışlığını dillendiriyorum. Seçilmişler tarafından yerel yönetimlerin idare edilmesi gerekir. Her ne şekilde olursa olsun siyasi bir müdahale gerektirmeden, eğer bir suç teşkil etmişse o kişi görevinden alınır. Belediye meclis üyeleri arasında başkanlık görevi seçilir. Dışarıdan birinin kayyum olarak atanmasına karşıyız. İYİ Parti, bir yıldır bu konuda net tavrını sergilemiştir. Kayyumlara karşı olduğumuzu da Türkiye teşkilatlarımızla paylaştık. Seçilmişler, atanmışların emrine giremez. Çok yanlış ve sakat bir yoldur. Seçilmiş halkı temsil ediyor, atanmış ise sadece onu atayan kişinin dudağından gelecek emirle hareket eder. Korkunç bir şeydir. Yani halkla devlet arasında korkunç derecede uçurum yaratır. 2017’den beride ne kadar sakat bir sistem olduğunu hepimiz alenen görüyoruz ve yaşıyoruz. Sorunlarla boğuşmaya çalışıyoruz.

118ea110-5d14-46a3-a896-40d2fad68882

“HALK ADALET İSTİYOR”

*Vekil adayı olarak Diyarbakır’ın en önemli sorunu nedir?

İşsizlik ve ekonomik sorunlar. Ama bunun temelinde adalet olmazsa olmazımızdır. Adalet yok. Adalet niye yok? Hak, hukuk ve özgürlüklerin çiğnendiği bir yerde adalet arayamazsınız. Seçim çalışması sırasında halk, ‘Biz adalet istiyoruz’ diyor. Bu garip bir şeydir. Adaletin olmadığı yerde ekonomik çözüm iyileştirici olmaz. Eşitlik olmaz. Ne yaparsanız yapın mutlaka usulsüzlük oluşur. Bugün bin lira olan kira beş bine yükselmiş, 500 bin TL’lik araç 3 milyon olmuş. Daire fiyatları uçmuş. Gençlerimiz nasıl aile kuracak, imkânsızdır. İYİ Parti iktidara geldiği zaman A Haber’i ve TEDAŞ’ın özelleşmiş kısmını kapatacağız. Devlete iade ettireceğiz. Köyde vatandaşın ineğine çiftinin traktörüne bile haciz getirdiler.

“İKİ VEKİL ÇIKARMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

*Diyarbakır’da 14 Mayıs seçim sonucu nasıl olur?

İki milletvekili çıkarmayı düşünüyoruz. Ben milletvekili olursam hiçbir siyasi parti gözetmeksizin herkesin vekili olacağım. Bütün siyasi düşünceye sahip vatandaşımızı dahi temsil edecek iradeye sahip olacağım. Bugüne kadar Diyarbakır’da kutuplaşmış iki siyasi parti hakimdir. HDP yerelde, AK Parti merkezi düzeyde temsil ediyordu. Vatandaş sıkışmıştı. Üçüncü bir alternatif görünmüyordu. Ama İYİ Parti kurulduğundan beri yenilik getirdi. İYİ Parti’nin en güzel tarafı kendini güncelliyor. Yerel sorunları yerelde çözme noktasında kendini güncelliyor. Yerelden merkezi yönetime talepler, çözüm önerileri iletiliyor.

“DİYARBAKIR, HDP’NİN KALESİDİR”

*Bayram yaklaşıyor, siyasi partileri ziyaret edecek misiniz?

Diyarbakır İl Başkanları olarak üç yıl önce whatsapp grubu kurduk. Çoğulcu demokrasiden yana olduğum için sadece Millet İttifakı değil, HDP ve AK Parti’nin de içinde olduğu grubun olmasını istedim. Farkındalık yaratmak istedik. Ayda bir toplantı yapmayı düşünüyorduk. Kentin sorunlarını tartışıp genel merkezimizle paylaşacaktık. AKP ve MHP anında reddetti. Ama çok güzel bir şey oldu. HDP katıldı. Pandemi olunca bir araya gelemedik. Şimdiye kadar HDP’ye gidip bayram kutlaması yapmamıştık. Ama böyle bir alan yaratılırsa neden olmasın ki. Belki onlar farklı bakabilir. Genel Başkanımız farklı bakmaz. AK Parti, HDP’yi de bizi de kriminalize etmeye çalışıyor. Algı yaratılmaya çalışılıyor. HDP ile bir sorunumuz yok. Sadece Genel Başkanımızın İçişleri Bakanı olduğu dönemde Pervin Buldan’ın eşinin öldürülmesi nedeniyle  bir suçlanma durumu oldu. Bu kişisel problemdi. Genel bir problem yoktur. HDP legal bir partidir. Meclis’te grubu bulunan bir partidir. Ayda bir Ankara’da İl Başkanları toplantısı yaparız. HDP mevzusu hep geçtiği zaman, ‘Diyarbakır HDP’nin kalesidir’ diyorum.  

“SEÇMENLERDEN ÖDÜNÇ OY İSTİYORUM”

*Seçmenlere yönelik mesajınız var mı?

HDP’li, AK Partili, CHP’li kardeşlerimden şu ricada bulunuyorum. Partilerinden, görüşlerinden vazgeçmesinler. Ama, bu defa onlardan ödünç oy istiyorum. Neden, birisi yüzyıllık parti, birisi devletin, milletin başına olmadık işler açan bir siyasi irade, HDP’de her daim zaten dokuz milletvekili çıkarıyor. Ama Vecdin Ensarioğlu seçildiğinde Meclis’e girdiği andan itibaren yakasındaki rozeti çıkartacak, İYİ Parti milletvekili olarak değil, Diyarbakır milletvekili olarak tamamının temsilcisi olacaktır.