Milli Savunma Bakanı Akar, Hava Kuvvetleri, komando birlikleri ve topçu birliklerinin Kuzey Irak'ta Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında PKK'ya yönelik bir harekat başlattığını ve planladıkları hedeflerin tamamını vurduklarını açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Akar, Irak'ın kuzeyinde Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki hedeflere yönelik "Pençe Kilit Operasyonu"nun başlatıldığını açıkladı.

Akar, TSK pilotlarınının  PKK'ye ait "barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ile karargahları"dan oluşan "başarıyla vurduğunu." söyledi.

"ATAK helikopterleri, İHA, SİHA'larla desteklenen komandolar ve bordo bereliler karadan sızarak, bölgeye intikal etti"ğini, "Topçu unsurları"nın "hedefleri tam isabetle vurdu"ğunu duyurdu.

Akar'a göre  operasyon "planlandığı şekilde devam ediyor. Birinci safhada belirlenen hedefler ele geçirildi."

SDG Milli Savunma Bakanlığını yalanladı

Milli Savunma Bakanlığı ayrıca Suriye sınırının ötesinde, "Barış Pınarı" adı verilen TSK operasyon alanında  "taciz ateşi açan ve sızma girişiminde bulunan" YPG'lilerin vurulduğunu ve 13 YPG'linin "etkisiz hale getirildi"ğini açıklamıştı. Ancak Demokratik Suriye Güçleri (DSG), bu "iddiaların gerçeği yansıtmadığını" duyurdu.

Suriye Demokratik Güçleri, bu bölgelerde "herhangi bir eylem düzenlemediklerini ve hiçbir kayıp vermediklerini" açıkladı.

SDG Basın İrtibat Merkezi son günlerde herhangi bir eylem düzenlemediği, dolayısıyla hiç bir kayıp verilmediği "iddialar gerçeği yansıtmıyor" dedi.

Açıklamada, TSK'nın son birkaç gün içinde "saldırılarını arttırdığı ve Hristiyanların Paskalya Bayramı'nı kutladığı dönemde Til Temir'i bombaladığı" kaydedildi. (BİANET)