Irak’ta 10 yıl sonra yapılan İl Genel Meclisi seçimlerine katılım oranı yüzde 41 oldu. Bu oran gözlerin çevrildiği Kerkük’te yüzde 65'i buldu. Resmi sonuçların açıklanması beklenirken kentteki sandıklarda önde giden YNK'nin Genel Başkanı Bafil Talabani, “Zaferi hep beraber kutlayacağımıza söz veriyorum” mesajı verdi.

2003 yılından sonra Anayasa’da yerini alan 140. Madde, Kerkük, Diyala, Musul ve diğer tartışmalı bölgelerin statüsüyle ilgili. 140. Madde, söz konusu kentlerin referandum sonucunda Güney Kürdistan’a bağlanması hakkı tanıyor. Kürtler maddenin uygulanmasını talep ederken, Arap ve Türkmenler ise buna karşı çıkıyor.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, kesin sonuçları bugün saat 17.00’de paylaşılacak seçimlere katılım oranıyla ilgili yaptığı açıklamada, oy verme işlemine katılımın yüzde 41 olduğunu, 6 milyon 599 bin 668 seçmenin sandık başına gittiğini duyurdu.

 En yüksek katılım Kerkük'te

Yüksek Seçim Komisyonu’na göre seçimdeki en yüksek katılım oranı gözlerin çevrildiği Kerkük’teydi. Seçimlere katılım oranı: yüzde 65'i buldu. Seçmen sayısı 870 bin 920 olan kentte oy kullanmak için sandığa gidenlerin sayısı 566 bin 265'e ulaştı. 

Kaynak: (HABER MERKEZİ)