IŞİD'in 2014'te esir aldığı kadın ve çocuklardan altısı dokuz senenin ardından kurtarılarak Erbil’e götürüldü. Ezidi Soykırımı'ndan kurtulmuş isimlerden biri olan Nobel Barış Ödülü sahibi Nadia Murad, kadınların 2014'te Suriye ve Irak'ta esir alındığını açıkladı.

Psikolojik destek alıyorlar

Haberi 'Nadia'nın Girişimi' (Nadia's Initiative) isimli vakfının internet sitesinden ve Twitter hesabından duyuran Murad, kadınların ailelerine kavuşmak üzere uçakla Erbil'e götürüldüklerini ve psikolojik destek aldıklarını belirtti. 

Murad, esir alınan Ezidi kadınların kurtarılması için bir ofis kuran Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani'ye teşekkür etti. Türk yetkililere de teşekkür eden Nadia Murad, Ankara'nın kurtarma operasyonunda ne gibi bir rol oynadığını aktarmadı.

'Kaçırılan kadınları eve döndürmeliyiz'

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Kaçırılan ve köleleştirilen Ezidi kadın ve çocukların kurtarılması devam eden bir insani kampanya ve bu altı kadının yaklaşık dokuz sene sonra aileleriyle yeniden bir araya gelmesi, daha fazlasının da bulunabileceği yönünde bize umut veriyor. Hala kayıp olduklarını bildiğimiz diğer kadın ve çocukları aramaya devam ediyoruz. Bu uğraşta uluslararası ortaklardan yardım istiyoruz. Kaçırılan kadınları eve döndürebiliriz ve döndürmeliyiz."

6 binden fazla Ezidi esir alındı

IŞİD'in Ağustos 2014'te Irak'taki ilerlemesi ve çok sayıda kenti ele geçirmesi sırasında birçok güvenlik gücü bölgeden çekilmişti. IŞİD üyeleri bu tarihte Şengal'deki köylere saldırmış, 6 binden fazla Ezidi'yi esir almıştı. Örgüt çoğu erkek binlerce kişiyi kurşuna dizmiş, binlerce kişi Şengal Dağı'na ve Türkiye sınırına kaçmıştı. Birleşmiş Milletler, 2016 yılında yaptığı açıklamada yaşananları 'soykırım' olarak adlandırdı. IKBY parlamentosu da 3 Ağustos’u 'Ezidi Soykırımı Günü' olarak ilan etti. Son olarak Almanya, Ezidi Soykırımı'nı tanıdı. (Gazete Duvar)