İYİ Parti Diyarbakır 2. Sıra Milletvekili Adayı Avukat Dr. Mustafa Şenay Canoruç, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Canoruç, Bakan Nurettin Nebati’nin Hazine ve Maliye Bakanı olup, 28’inci dönem milletvekilliği seçiminde AK Parti’den Mersin milletvekili adayı olduğuna dikkat çekerek, “Söz konusu kişi, milletvekili adayı olduktan sonra bakanlık görevinin sona ermesi gerekmekteydi. Bu konuda bakanların milletvekili adayı olduktan sonra istifa etmeleri gerektiğine ilişkin Anayasa Hukukçuları ve İdare Hukukçularının görüşlerinin hakim olduğu açıktır. Bu konuda ilgili akademisyenlerin ve diğer yetkin kişilerin açıklamaları sosyal medyadan görülebilir” dedi.

“Kamu kaynaklarını kullandı” iddiası

Canoruç, suç duyurusu dilekçesine Bakan Nebati’nin 11 Nisan’da Twitter hesabından paylaştığı “Bugün, istişare mekanizmasının sürekli işlediği Partimizin, Mersin Milletvekili adayları, İl Başkanı ve Teşkilat Üyeleri ile bir araya gelerek önümüzdeki seçimlere ilişkin çalışmalarımızı değerlendirdik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ve milletimizin teveccühü ile Mersin için mesai kavramı gözetmeksizin var gücümüzle çalışacağız” mesajını ve AK Partililer ile çektirdiği fotoğrafı da kamu kaynaklarının kötü niyetli kullanıldığına delil olarak suç duyuruna ekledi. Canoruç suç duyurusunda, devlete ait olan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın seçim bürosu gibi kullanıldığını, seçim çalışmalarında devletin personeli, elektriği ve diğer kaynaklarının kullanıldığına dikkat çekerek, Nebati’nin kamu kaynaklarını haksız ve kötü niyetli kullandığını ifade etti.

Cezalandırılması talep edildi

Nebati’nin istifa etmesi gerektiğini belirten Canoruç, Anayasa’nın 10’uncu maddesinde düzenlenen “Kanun Önünde Eşitlik” ilkesini ihlal ettiğini belirterek, cezalandırılmasını istedi. (Haber Merkezi)