Özel Haber- İbrahim İnanç Yıldız - Fatma Temel

Amedspor Kadın Futbol takımı bu yıl Galatasaray ve Fenerbahçe’nin olduğu grupta ligi dördüncü sırada bitirdi. Şampiyonluk için yarı finalde karşılaştığı Galatasaray’a yenilen Amedspor’un başarısını Kulüp Başkan Yardımcısı Cahit Akın, gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e anlattı. Maddi zorluklara rağmen 14 yıldır kadın futbol takımının mücadele ettiğini vurgulayan Akın, kadınların futbola ilgisinin arttığını dile getirdi.

4amedspor

“Bu sezon zorlu bir mücadele verdik”

Hem erkek ve kadın futbol takımlarının hem de basketbol engelsiz takımlarının sezonu iyi bir dereceyle kapattığını söyleyen Akın, “Spor biraz zorlu bir süreçtir aslında. Bir de artık parasal oyun haline dönüşmüş. Yani parası olmayan spor yapamaz, spor yaptıramaz, kulüp işletilemez. Tamamen paraya dayalı Türkiye’nin şartlarında da artık bu işi yapmak çok zor. Her şey o kadar pahalandı ki, işte tüketim malzemelerinden tutun, konaklama, ulaşıma kadar her şey bir külfet haline gelmiş. Tabii biz de zorlu bir mücadele verdik. İşte sezonun sonuna geldik. A takımımız elendi, kadın futbol takımımız da yarı finalde Galatasaray’a elendi. Basket Engelsiz takımımız birinci lige çıktı. O da ikinci ligdeydi şampiyon oldu. Süreci kapattık bu yıl” dedi.

“Dünyada kadın futboluna ilgi arttı”

Kadın futbolunun dünyada biraz yeni olduğunu dile getiren Akın, Amedspor kadın futbol takımının ise 14 yıldır mücadele verdiğini söyledi. Bu yıl kadın ligine ilginin arttığını belirten Akın, “Artık dünyada da, Türkiye’de de bütün kulüpler kadın futbol takımını kurdu. Dolayısıyla yine aynı şekilde parasal mücadele yaşanıyor. Örneğin Galatasaray’la oynadık. Galatasaray’ın 3 tane oyuncusuna verdiği maaş, prim bizim bütün takıma bedel. Dolayısıyla bu tip bu şartlarda mücadele etmek de çok zor oluyor. Bütün zorluklara rağmen mücadele ettik. Amedspor kadın futbol takımı ilk kez ligi dördüncü olarak bitirdi. Yani Fenerbahçe ve Galatasaray gibi güçlü takımların olduğu bir gruptaydık. Zor bir gruptu ama yarı finale kadar yükseldik” dedi.

amedspor1

“Erkekler kadar etki veriyor”

Kadın liglerinde nitelik artınca yabancı futbolculara ilginin de arttığını söyleyen Akın, alt yapıya da önem verdiklerini belirtti. Amedspor Kadın futbol takımı için geçen yıl alt yapı çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Akın, şöyle devam etti: “Amed’deki spor liseleriyle iletişim kuruduk. Özellikle nitelikli çocukları keşfetme adına bir spor lisesine topladık. Ve şu an altyapımız var. Tabii altyapı dediğinizde futbolcu çocukları yetiştirme noktasında en az 3 yıl arz ediyor. İşte gittim, çocuğu keşfettim, getirdim oynatıyorum diyemezsiniz. Çünkü zamana ihtiyaç var, iyi hocaların eğitmesi lazım. Onları süper ligde oynatabilmek için en az 3 yıl zamana ihtiyaç var. Geçen yıl başlattık hâlâ devam ediyor. Biliyorsunuz bizim coğrafyada bırak futbol oynatmayı kız çocukları okula bile gönderilmezdi. Amed’de de artık futbola ilgi duyuluyor. Çünkü normalde futbol biraz erkek oyunu gibi algılanmıştır ve dünyada kabul görmüştür. Ama artık öyle değil kadınlar da oynuyor. Yani mesela Avrupa’daki maçlar gibi sizi doyuruyor. Yani erkeklerin oynadığı futbol kadar etki veriyor” dedi. 

“Kadın futbolcular da hakaretlere maruz kalıyor”

Kadın futbol takımı ve bedensel engelli takımlarının da erkek futbol takımı gibi deplasmanda saldırılara maruz kaldığına dikkat çeken Akın, “Kadın futbol takımı olarak da bedensel engelli olarak da biz deplasmana gittiğimizde dünyanın küfür ve hakaretlerine maruz kalıyoruz. Yani deplasmanda anormallik hissetmediğimiz bir tane deplasman anımız söz konusu değil. Her noktada işte polisin bakış açısı, taraftarın azarlamaları, kulüplerin bakış açısı, anormal bir tabloyla karşılaşıyoruz engelli basketten tutun A takıma kadar. A takım daha fazla maruz kalıyor. Çünkü daha ön planda” dedi.

“Taraftarımız kulübüne sahip çıksın”

Son olarak taraftara seslenen Akın, “Başarı ya da yetmezlik yaşamış olabiliriz.  Maç satma ithamları var biliyorsunuz kamuoyunda. Amedspor’un ilkesel olarak bunları yapması mümkün değildir. Yani taraftarımız bunu bilsin ve kulübüne sahip çıksın. Çünkü Amedspor kıymetlidir ve emekle buraya kadar gelmiş” diye konuştu.

3amedspor1

“Burada oynamak çok özel bizim için”

Amedspor’un Güney Afrikalı kadın oyuncularından olan Demba Chirestelle Ursulla, Kalala Kubıena Benıe, M’Pemba Makaya Felicite ile konuştuk.

Demba Chirestelle Ursulla, “Amedspor’da geçen yıl oynamaya başladım. Amedspor’un özel bir ekip olduğunu biliyordum. Burada oynamaktan da çok mutluyum. Amedspor’da oynamak bir ailede olmak gibi. Diyarbakır’ın insanları bizi seviyorlar, bizi gördükleri yerde fotoğraf çekiyorlar. Amedspor’da oynamak çok özel bizim için. Takımda oynamak bize çok şey kattı. Şampiyonluk maçları esnasında ve sonrasında bize çok şey kattı. Burada olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Adanaspor’dan Amedspor’a transfer olan Kalala Kubıena Benıe de, “Buraya gelmeden önce Fas takımdaydım. Sonra Adanaspor’a geldim. Sonrasında Amedspor’a transfer oldum. Adanaspor’da sadece 3 maçta oynadım. Sonrasında Amedspor’a geldim şampiyonluk maçları oynanırken. Amedspor bana çok şey kattı. Şehri çok sevdim, insanlarını çok sevdim. Amedspor camiasına ve teknik direktörüne çok teşekkür ederim. Bizi kabul ettikleri için, bize kendi evimizde, ailenin bir parçası gibi hissettirdikleri için çok teşekkür ederim. Burada olmaktan çok mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Geçen sezon Amedspor’a transfer olan M’Pemba Makaya Felicite ise, “Geçen sezon Amedspor’da oynamaya başladım. İlk defa uluslararası bir ekibe geldim. Ekipte oynuyorum. Diyarbakır güzel şehir” dedi.