Güneydoğu Ekspres- Karadeniz'de kendini gösteren sağanak nedeniyle üç ilin bazı ilçelerinde eğitime ara verildi. Samsun'un Ladik, Sinop'un Ayancık ve Türkeli ilçelerinde eğitime bir gün ara verilirken, iki kez sel ile karşı karşıya kalan Kastamonu'da da durum aynı. Şiddetli yağışlar İnebolu ilçesinin merkezinden geçen İnebolu ve Söke Çayı taşma noktasına geldi. Bu sebeple çayın etrafında bulunan bodrum ve giriş katta oturanlar tahliye alarmı verildi. Aynı şekilde İnebolu ilçesinde de okullar tatil edildi.

karadeniz sel1

İki kez sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'da gece saatlerinden itibaren tekrar çay ve dereler taşma noktasına geldi. Kastamonu'nun İnebolu ilçesi merkezinden geçen Söke Çayı'nın taşkın riskine karşı ilçede tedbirler artırıldı. İnebolu ilçesinde giriş kat ile birinci katta oturan ailelerin üst katlara çıkması ya da evlerini tamamen boşaltmaları istenerek, Söke Çayı çevresinde bulunan araçların da kaldırılması için çalışma başlatıldı. Öte yandan ilçedeki tüm okullarda eğitim öğretime 1 gün ara verildi.

karadeniz sel2

Kastamonu'nun haricinde Sinop ve Samsun'da da sağanak yağış etkisini gösteriyor. Samsun Ladik Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, ilçede şiddetli yağışın etkisini sürdürdüğü, yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı önleyici tedbir olarak 5 Haziran Pazartesi günü eğitim öğretime 1 gün ara verildiği duyuruldu.

karadeniz sel3

Sinop Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, il genelindeki sağanağın yarın öğle saatlerine kadar devam etmesinin beklendiği belirtildi.

Sağanak nedeniyle eğitime bir gün ara verildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "İlimizde etkili olan kuvvetli ve gök gürültülü sağanak yağış nedeniyle 5 Haziran 2023 Pazartesi günü Ayancık ve Türkeli ilçe genelinde tüm resmi ve özel okullarda, özel eğitim kurumlarında, halk eğitim kurslarında eğitim öğretime 1 gün ara verilmiştir. Erfelek ilçemizde ise taşımalı eğitime 1 gün ara verilmiştir."

(HABER MERKEZİ)