DİYARBAKIR'DA, geçen hafta gözaltına alınan 20 gazeteciye ilişkin tepkiler sürüyor. Gazetecilerin gözaltına alınmasını gündeme getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Gazetecilerden ne istiyorsunuz? Bir siyasetçinin vazgeçmeyeceği tek bir şey varsa o da medyanın özgürlüğüdür. Niye, hangi gerekçeyle içerideler” diye sordu. JİNNEWS binası önünde açıklama DFG ve MKGP ise, “Hakikatin sesi olmaya devam edeceğiz” diyerek gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

Grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’da gözaltına alınan  gazetecileri gündeme getirdi.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Ya gazetecilerden ne istiyorsunuz? Bir siyasetçinin vazgeçmeyeceği tek bir şey varsa da o da medyanın özgürlüğüdür. 20’ye yakın gazeteciyi topluyorsun Diyarbakır’da hangi gerekçesiyle içerideler. Evrensel gazetesi tam bin gündür Basın İlan Kurumu ilan vermiyor. Neden? Basın İlan Kurumun Basın İnfaz Kurumu’na döndürdüler. Niye vermiyorsun kardeşim, saraydakiler rahatsız diye mi? Yeni Asya gazetesine 864 gündür ilan verilmiyor niye kardeşim? Hangi gerekçeyle cezalandırıyorsun?”

SERBEST BIRAKIN ÇAĞRISI

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ile Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MGKP) öncülüğünde, JİNNEWS’in Yenişehir ilçesi Ofis Semti’ndeki binası önünde açıklama yapıldı.

JINNEWS editörü BeritanCanözer, Halen birçok gazetecinin yargılandığını ve birçok meslektaşlarının ise cezaevinde olduğunu söyledi. Yargılamaların tümünde gazeteciliğin suç olarak gösterildiğini belirten Canözer, “8 Haziran’da yapılan bu operasyonun da amacının ne olduğunu da gayet iyi biliyoruz. Bundan dolayı ne kadar kriminalize ederseniz edin, ne kadar baskı uygularsanız uygulayın, hakikatin sesi olmaya devam edeceğimizi bir kez daha yineliyor, tüm arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmaları çağrısı yapıyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)