Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yüklenerek, “İş cumhurbaşkanlığı adaylığının seçimine gelince masadan kalkmalar ve oturmalar bir araya geldi. Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 38. Olağan Kurultayı’nda konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yüklenen Kılıçdaroğlu, Altı lider oturduk. Kendilerine de şunu söyledim: ‘Ülkede demokrasi yok, bir sorunlar yumağı haline geldi ve bize tarihin yüklediği bir sorumluluk var. Biz altı lider bunun gereğini yapmak zorundayız. Demokrasiyi, insan haklarını getirmek zorundayız’ dedim, uzun uzun anlattım. Altı parti bir araya geldik ve ülkeyi nasıl yöneteceğimizi oturduk çalıştık. Hemen hemen her alanda ortak mutabakat metni hazırladık. İş cumhurbaşkanlığı adaylığının seçimine gelince masadan kalkmalar ve oturmalar bir araya geldi. Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım” dedi.

Değişimcilere yüklenen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

Hep şuna inandım: Yolu doğru olanın yükü ağır olur. Yükümüz ağırdı. Sırtımdaki hançerlerle yüküm ağırdı. Beni asıl üzen sırtımdaki yük değil, hançerlerdi. Seçim bitti. Kazanamadık. Daha nefes almadan değişim söylemleri başladı. Değişimi söylemini dillendirenler uzun zamandır değişmeyenlerdir. Ama seçimden sonra ilk işim onları değiştirmek oldu. Değişim… Aklı olan herkesin bilmesi gereken bir şey var. Değişmeyen tek şey değişimdir. Değişim hayatın kendisidir. ‘Bu CHP Sivas’ın ötesine gidemiyor’ diyorlardı. Sivas’ın ötesine gidemiyorduk, rozet takamıyorduk. Bugün buralardan milletvekili çıkarttık, milletvekili. Hangi değişimden söz ediyorsunuz? CHP Türkiye coğrafyasının her yerinde konuştu, tartıştı. Değişimin içinde olanlar değişimi fark edemezler o yüzden bu ayrıntıya girdim. Asla yan yana gelemezler dedikleri insanlarla yan yana geldim. Asla kucaklaşamaz dedikleri insanlarla kucaklaştım.”

Gazetecileri de eleştiren Kılıçdaroğlu, “Değişimci olup da değişmeyen arkadaşlarım ve bazı gazetecilerin dillendirdiği bir şey var: ‘CHP sağa kaydı’. Bunlar sağın da solun da ne olduğunu bilmiyorlar. Açık net söylüyorum, CHP halkın partisidir” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Bay Kemal’in yol arkadaşı olacaksan, arkasından hançerlemeyeceksin” dedi ve şöyle devam etti:

“7 Mart 2023. Grup toplantısında şu cümleyi kurdum: Bay Kemal’in yol arkadaşı olmak zorundasınız. Bay Kemal’in yol arkadaşı olması için emeklinin, memurun, işçinin, sahte enflasyon hesaplarıyla hakları yendiği zaman Bay Kemal gibi gideceksiniz, TÜİK önünde direneceksiniz. Bay Kemal’in yol arkadaşı olmak zordur. Bay Kemal’in yol arkadaşı olmak için yoksul kesimlerin, taşeron işçilerin, sigortasızların sesi olacaksınız. Aksi halde Bay Kemal’in yol arkadaşı olamazsınız. Bay Kemal’in yol arkadaşı olmak için deprem bölgesine ilk giden olacaksınız. Onların sorunlarını dillendireceksiniz. Bay Kemal’in yol arkadaşı olacaksan, arkasından hançerlemeyeceksin.

Özeleştiri veren Kılıçdaroğlu, “Biliyorum, sizleri zaman zaman üzdüm. Ama bir şeyi bilmenizi isterim: Asla ve asla sizi üzecek, utandıracak bir şey yapmadım. Sizlerle beraber, sizler için, Türkiye için mücadele ettim” dedi.