Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bizim bakış açımız Türkiye'de huzurun olması insanların barış içinde yaşamasını istiyoruz. Gençlerin yurtdışına gitmekteki kaygılarına ilişkin de konuştuk. Türkiye'nin bu sorunu çözmesi lazım. Türkiye en değerli varlıklarını kaybediyor. Siz hala otoriter yapıyı sürdürmeye çalışırsanız zaten demokrasi ve normalleşme olmaz. Demirtaş dışarda olsaydı sivil siyasetin önü açılırdı.

Selahattin Bey’in bugün içeride olması, tutuklanması bir hukuk faciasıdır. Erdoğan özellikle onu içeride tutuyor 'Ben seni başkan yaptırmayacağım' dediği için. Başka bir şey de yok. Ne yaptı Selahattin Bey? Eline silah mı aldı? Hangi gerekçeyle yapıyorsunuz bunu? Sadece Selahattin Bey değil Gezi tutukluları var, milletvekili var, Osman Kavala var. Siz mahkeme kararı, AYM, AİHM kararı uygulamıyorsunuz. Yarın, hem Demirtaş'ı hem Mızraklı’yı ziyaret edeceğim. Siz, demokrasiyi koşulsuz savunmak zorundasınız."

CHP HEYET GÖNDERMİŞTİ

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı olduğu dönemde Demirtaş'ı bizzat ziyaret etmemiş ancak, 2019 yılında, Demirtaş'ın rahatsızlık geçirmesi üzerine milletvekillerinden oluşan bir CHP heyeti Edirne'ye gitmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ